برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

علت سوختگی نوک برگ

سوختن نوک برگ گیاهان که نوک برگ قهوه‌ای رنگ می‌شود، شرایط آزار دهنده‌ای است که معمولا روی انواع مشخصی از گیاهان آپارتمانی تاثیر می‌گذارد. بویژه گیاهان عنکبوتی (یا گندمی)، استوایی و گیاهانی با برگ‌های بلند و تسمه‌ای آسیب‌‌پذیر هستند. علت سوختگی نوک برگ نشانه‌ای از مشکلی در شرایط نگهداری گیاه است. بنابراین هنگامی که گیاهتان نوک برگ‌های سوخته یا لبه‌های سوخته داشت، راهی برای درمان برگ‌های آسیب‌دیده وجود ندارد. تنها کاری که می‌توان انجام داد اصلاح مشکل اصلی است تا گیاه به رشد سالم خود ادامه دهد و سوختگی نوک برگ‌ها متوقف شود.

غرفه نارنج اسپادانا در باسلام

مشکل بعدی در مواجهه با سوختگی نوک برگ این است که تشخیص دهیم کدام عوامل علت سوختگی نوک برگ بوده‌است. آیا آب عاملش بوده است؟ نحوه کود دادن به گلها؟ رطوبت چطور؟  بنابراین بهترین راه این است که با محتمل‌ترین شرط آغاز کنید، آن را تا حد ممکن شرایط را تغییر دهید و صبر کنید ببینید چه اتفاقی می‌افتد. اگر مشکل ادامه پیدا کرد، سراغ دلیل بعدی بروید و روی آن کار کنید.

در شرایط مطلوب، شما به زودی علت سوختگی نوک برگ را خواهید فهمید و گیاه را نجات خواهید داد.

این‌ها عواملی هستند که به صورت بالقوه می‌توانند باعث سوختگی نوک برگ شوند:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

مسائل مربوط به آبیاری

سوختگی نوک برگ می‌تواند علامتی از آبیاری نامنظم یا نامناسب و یا رطوبت پایین باشد. بویژه برای گیاهان استوایی که شرایط خشک اکثر خانه‌های دارای گرمایش مرکزی در زمستان را دوست ندارند. این گیاهان در سطوح رطوبتی بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد در زادگاه‌شان در جنگل‌های بارانی رشد می‌کنند. رطوب خانه‌ در زمستان می‌تواند به راحتی به ۲۰ درصد کاهش یابد، و این می‌تواند دلیل سوختگی نوک برگ باشد. راه‌حل افزایش رطوبت است – گیاهان را با یک اسپری مه‌پاشی کنید، از یک سینی سنگریزه استفاده کنید، یا گیاه را در محیطی با رطوبت بیشتر مانند آشپزخانه یا حمام قرار دهید. همچنین، به خاطر داشته باشید که گیاهان با برگ‌های تسمه‌ای در رساندن آب از ریشه‌ها به انتهای برگ‌ها با چالش بیشتری روبرو هستند،‌ بنابراین این گیاهان با احتمال بیشتری سوختگی نوک برگ را سریع‌تر از گیاهانی با برگ‌های کوچک نشان می‌دهند. نهایتا، اگر شک داشتید که آب مصرفی‌تان بسیار قلیایی است (pH بالای ۷)، به دنبال منبع آب طبیعی‌تری باشید. گیاهان محیط کمی اسیدی را ترجیح می‌دهند.

مسائل مربوط به کوددهی

کوددهی اشتباه هم می‌توانند باعث سوختگی نوگ برگ شوند، بویژه اگر مقادیر زیادی از کود را به کار ببرید. اگر به سوختگی نوک برگ گیاهانتان مدت کمی پس از تغذیه آنها رخ داد، ممکن است مشکل از کوددهی‌تان باشد. خاک را با آب تمیز چند بار شستشو دهید تا نمک‌های انباشته کود را حذف کنید و در آینده بیشتر دقت کنید.

نکته: هنگامی آبیاری گلهای آپارتمانی باید مقدار آبی که به گلدان می‌دهد آنقدر زیاد باشد که آب اضافی در کف زیرگلدانی جمع شود. اگر به این آب دقت کنید این آب زرد یا قهوه‌ای رنگ است. در واقع این آب دارای نمک‌های کودی و دیگر پسماندها است که از خاک داخل گلدان شسته شده است. این آب را حتما دور بریزید.

فلورید

این ایده که فلورید می‌تواند به گیاهان آپارتمانی آسیب بزند درست نیست، و حقیقت این است که فلورید معمولا به گیاهانی در خانواده اژدها آسیب می‌زند. این گیاهان به آسیب فلورید در طولانی مدت حساس هستند،‌ بنابراین اگر تجربه سوختگی نوک برگ در گونه‌های اژدها را دارید، از آب بدون فلورید برای آبیاری استفاده کنید.

آسیب ناشی از سرما

بسیاری از گلهای آپارتمانی به شرایط سرما و بادگیر عادت ندارند. آسیب حاصل از سرما اغلب ابتدا در دو قسمت برگ خود را نشان می‌دهد،‌ یعنی حاشیه‌های برگ و نوک برگ. اگر گیاهان استوایی‌تان از سوختگی برگ در طی ماه‌های زمستان رنج می‌برند، سعی کنید دما و رطوبت را بالا ببرید.

آسیب ناشی از نور خورشید

آسیب ناشی از نور خورشید معمولا به شکل زرد شدن کل برگ یا حتی لکه‌های سوختگی روی برگ‌ها خود را نشان می‌دهد. به هر حال، اگر گیاهتان به تازگی در معرض نور مستقیم خورشید بوده‌، این مورد می‌تواند علت سوختگی برگ باشد.

آسیب شیمیایی

احتمال کمی وجود دارد که آسیب شیمیایی باعث سوختن نوک برگ شود. آفت‌کش‌های خانگی و مواد شیمیایی تمیزکننده می‌توانند در برخی موارد گیاهان را بسوزانند، بنابراین مواظب مواد مورد استفاده روی گیاهانتان باشید.

نارنج اسپادانا