برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

عوامل پیچ خوردن برگ درختان مرکبات

علت و عوامل پیچ خوردن مرکبات چیست؟ یکی از مسائلی که باغداران مرکبات با آن روبرو می شوند پیچ خوردگی برگ های درختان مرکبات است. این عارضه ممکن است علت های مختلفی داشته باشد. در این مقاله، که توسط کارشناسان مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا نوشته شده است، تلاش می شود علت های پیچ خوردن برگ درختان مرکبات بررسی شود.

غرفه نارنج اسپادانا در باسلام

علت پیچ خوردن برگ درختان مرکبات چیست؟

پیچ خوردن برگ مرکبات علت و عوامل متعددی دارد. این بیماری در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود که شایع ترین علل آن در زیر آورده شده است:
۱. آفاتی همچون کنه، شته و غیره
۲. مشکلات محیط زیستی مانند تنش خشکی یا خاک با پی اچ نامناسب
۳. کمبود پتاسیم خاک

هجوم آفت

آفتهایی که شیره گیاهان را می مکند مانند شته، کنه و پسیلید، ممکن است به برگهای مرکبات شما هجوم آورده و شیره گیاه را مستقیما از بافتهای آن استخراج میکنند. با افزایش جمعیت آفت مکنده شیره گیاه، ممکن است درختان دچار تغییر شکل شوند. از جمله علائم هجوم آفتهای مکنده به گیاه پیچ خوردن برگها و تغییر رنگ آنها است.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

مشکلات محیطی

تنش های آبی متداولترین عامل پیچ خوردگی برگهای مرکبات هستند اما ساده ترین آنها نیز بوده و درمان آن بسیار آسان است. اگر برگها به سمت داخل پیچ بخورند در حالی که رنگ سبز آنها حفظ شده و خاک اطراف درخت خشک است، به این معنی است که آبیاری درخت کافی نبوده و گیاه تشنه است. به گیاه به صورت منظم آب بدهید و ۵ تا ۱۰ سانتیمتر مالچ آلی روی خاک اطراف درخت مرکبات بریزید تا خاک را پوشانده و مانع از خشکی گیاه شود. برای کود دهی به درخت منتظر بمانید تا وضعیت درخت طبیعی و خوب شده و تولید برگهای تازه و سالم از سر گرفته شود.

کمبود پتاسیم در درختان مرکبات

کمبود پتاسیم

کمبود پتاسیم نیز باعث میشود برگهای مرکبات پیچ بخورند. نشانه کمبود پتاسیم در برگها به صورت زرد شدن بخشی از برگ است به صورتی که نوک برگ به سمت پایین خم شده است. در این حالت pH خاک و میزان مواد مغذی آن را پیش از کود دهی به درخت بررسی کنید تا مطمئن شوید مشکل جدی تری عامل این وضعیت نیست.

اگر همه چیز را بررسی کردید و مطمئن شدید مشکل از کمبود پتاسیم است، میتوانید با یک دوز اضافی کود درمان را انجام دهید و به وضعیت درخت نظارت کنید ببینید بهبود می یابد یا خیر. اطمینان حاصل کنید درخت آب کافی دریافت میکند تا بتواند پتاسیم را از خاک گرفته و وارد سیستم خود کند.

مشاوره تخصصی باغداری برای درمان پیچ خوردگی برگ درختان مرکبات

مواجه با پیچ خوردن برگ های درختان مرکبات برای هر باغداری ممکن است پی بیاید. اگر با چنین بیماری مواجه شدید اصلا نگران نباشید. در این مواقع بهتر است با یک متخصص باغداری و کشاورزی گفتگو کنید و ایشان بخواهید بررسی و علت یابی کنند. پس از مشخص شدن علت پیچ خوردگی درخت مرکبات راه درمان آن روشن و واضح است. شاید زمان هایی دسترسی به مهندسان کشاورزی و باغبانی سخت باشد، بخاطر همین  متخصصان مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا بصورت تلفنی و آنلاین به شما عزیز مشاوره می دهند. برای تماس با مهندسان نارنج اسپادانا می توانید با شماره ۰۹۱۳۳۷۵۲۷۳۴ و ۰۹۱۱۱۲۹۸۹۷۹ تماس بگیرید.

نارنج اسپادانا