برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

نقش کلسیم در گیاه

۱٫ کلسیم باعث استحکام دیواره ی سلولی می گردد.
۲٫ کلسیم در تقسیمات سلولی شرکت می کند.
۳٫ کلسیم با جلوگیری از فرآیند حلالیت و کاهش آن باعث کاهش میزان نرمی بافت می گردد.
۴٫ کلسیم با قرار گرفتن در دیواره سلولی و استحکام بخشیدن به آن و نیز کاهش تولید اتیلن در حفظ سفتی و تردی بافت میوه نقش خود را ایفا می کند.
۵٫ کلسیم در کیفیت و ترد شدن میوه موثر است.
۶٫ کلسیم با حفظ و پایداری سلول های گیاهی و افزایش قدرت بافت گیاه، مانع ایجاد بسیاری از بیماری های فیزیولوژیکی در محصولات می گردد.
۷٫ میوه هایی که مقدار کلیسم در آنها بیشتر است، طول عمر انبارداری آنها افزایش خواهد یافت. در کشور ما یکی از دلایل مهم پایین بودن کیفیت میوه و گل های شاخه بریده و در نتیجه پایین بودن خاصیت انبارداری آنها، کمی غلظت کلسیم در آنها می باشد.
⚠️ علائم کمبود کلسیم:

۱٫ گندیدگی گُلگاه میوه: کلسیمی که در آوندهای چوبی جریان دارد به سمت قسمت هایی از گیاه حرکت می کند که تعرق بیشتری انجام می دهند. بنابراین قسمت هایی از گیاه مثل میوه ها که تعرقشان کمتر می باشد مخصوصاً میوه های گوشتی مثل سیب گلاب، گوجه فرنگی، هندوانه و فلفل جذب کلسیم در آنها کمتر می باشد.
۲٫ علائم کمبود این عنصر درگیاه سریعاً قابل تشخیص است که معمولاً در هندوانه و گوجه فرنگی و فلفل، ته میوه ها گندیده می شود و در سیب گلاب، میوه دارای لکه تلخی می گردد.
۳٫ در بعضی از میوه ها که در داخل خاک تشکیل می شوند، مثل سیب زمینی و بادام زمینی، چون مستقیماً خود میوه، کلسیم را از خاک جذب می کند و در این صورت کمبود کلسیم دیده نخواهد شد.
۴٫ برای جبران کمبود کلسیم بایستی کودهای کلسیم دار مثل کلرید کلسیم، مستقیماً بر روی میوه ها پاشیده شود.
۵٫ از بین رفتن انتهای ریشه، ساقه و برگ: کمبود کلسیم باعث از بین رفتن انتهای ریشه، ساقه و برگ می شود. برگهای جوان نزدیک شاخه بدشکل ، چروکیده شده و نوک برگ های بالایی گیاه، به طرف بالا و حاشیه آنها به طرف بالا یا پایین لوله می شود. حاشیه برگ نامنظم و پاره پاره می شود رشد ریشه کم و انشعابات آن محدود است. روی ریشه لکه های قهوه ای یا مرده نیز مشاهده می شود
۶٫ کمبود کلسیم باعث نرم شدن دیواره ی سلولی و ساقه ی گیاه می گردد.
✅نکته:
📎میزان جذب کلسیم به غلظت سایر یون های موجود در محلول بستگی دارد هنگامی که نیترات در محلول غذایی باشد جذب کلسیم حداکثر است.
📎میزان کلسیم در گیاهان بین ۵/. تا ۵ درصد وزن خشک متغیر است.

نارنج اسپادانا