برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

نماتد مولد غده ریشه درختان انار


نماتد مولد غده ریشه درختان انار چیست و چه خساراتی با خود می آورد؟ این بیماری ترسناک بسیاری از باغداران را، بویژه باغداران انار را به وحشت می اندازد. قاعدتا شناخت و آگاهی کامل از نماتد و روش های مبارزه و درمان آن می تواند تا حدی به کنترل این بیماری در باغات و مزارع کمک کند. در این مقاله از سایت نارنج اسپادانا در مورد نماتد غده ریشه درخت انار توضیحات کامل ارائه می شود.

معرفی نماتد مولد غده ریشه درختان انار

نماتد مولد غده ریشه درختان انار یکی از بیماری های سخت و آسیب زا  انار است. انار یکی از گیاهان حساس نسبت به گونه های مختلف نماتد مولد غده یا همان .Meloidogyne spp میباشد. بافت سبک تا نیمه سبک خاکهای اکثر باغات انار نیز از عوامل تشدید کننده خسارت این نماتد میباشد. بنابراین با وجود پاتوژن قوی، گیاهان میزبان حساسی مثل انار و بافت خاک سبک باغات، شرائط برای ایجاد خسارت قابل توجه فراهم است. در قسمت زیر در مورد نحوه خسارت و مدیریت این بیماری بیشتر توضیح می دهیم:

نحوه خسارت نماتد

خسارت نماتد در روی درختان انار بصورت توقف رشد، ضعف عمومی، زردی برگها، ریزش برگهای فوقانی، لخت و خشک شدن تدریجی سرشاخه ها و بالاخره غده ای شدن توأم با پوسیدگی عمومی ریشه، ظاهر شده و موجبات زوال و یا مرگ تدریجی درختان را فراهم میاورد. با آنکه بیشتر باغات انار کشور به این نماتد آلوده میباشند، اما قدرت ریشه زنی زیاد درختان انار و هرس ریشه که طی فرآیند شخم یا بیل داری و چال کود کردن انجام میشود از شدت خسارت کاسته و موجب بازسازی سیستم ریشه میشود. بهمین جهت باغداران چندان شکایتی از خسارت این نماتد ندارند. علیرغم این مطلب آثار فعالیت این نماتد بصورت خشکیدگی تنه و سرشاخه ها بصورت موردی در باغات قابل رویت میباشد.

نماتد ریشه درخت انار

مبارزه با نماتد غده مولد ریشه درختان انار چگونه است؟

روش های مبارزه با نماد ریشه درخت انار و راه های پیشگیری از این بیماری گوناگون است که در زیر بصورت نمونه آورده شده است:
رعایت اصول بهداشتی

  • احداث نهالستان در مناطق سالم
  • بالا بردن میزان مواد آلی خاک و تقویت درختان
  • استفاده از سیستم آبیاری قطره ای
  • آفتاب دهی خاک
  • اجتناب از کشت درختان انار در خاکهای سبک و ماسه ای
  • مبارزه با علف های هرز در باغ های جدید الاحداث
  • شخم سالیانه باغ ها
  • استفاده از ارقام مقاوم و یا متحمل نسبت به نماتد
  • مبارزه شیمیایی

فروشگاه نارنج اسپادانا

مشاوره تخصصی کشاورزی با کارشناسان نارنج اسپادانا

کشاورزان عزیز که در مورد بیماری نماتد  اطلاعات بیشتری می خواهند و یا برای رفع این بیماری و  خرید سموم خود نیاز به مشاوره دارند،  می توانید بصورت تلفنی از مشاوران داروخانه کشاورزی نارنج اسپادانا تماس بگیرید. مشاوران نارنج اسپادانا تا رسیدن به نتیجه مطلوب در کنار شما هستند. برای مشاوره با کاشناسان نارنج اسپادانا می توانید با شماره های تماس زیر، البته به غیر از روزهای تعطیل) تماس بگیرید و مشکلات خود در زمینه کشاورزی و باغداری را مطرح کنید.

۰۹۱۱۱۲۹۸۹۷۹

۰۹۱۳۳۷۵۲۷۳۴

نارنج اسپادانا