برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

پروپارژیت(اومایت)

سم کنه کش پروپارژیت (امایت)

پروپارژیت (امایت)  یک کنه کش غیر سیستمیک با اثرات گوارشی – تماسی است که به خوبی بسیاری از کنه ها را کنترل می کند. این سم متعلق به سموم گوگردار با اثرگذاری قوی و طولانی مدت است که می توان برای بسیاری از محصولات زراعی و درختان از آن استفاده کرد.

از ویژگی های مهم کنه کش پروپارژیت  که با نام تجاری امایت نیز شناخته می شود این است که می تواند کنه های مقاوم به سموم ارگانوفسفره را نیز از بین ببرد.

غرفه نارنج اسپادانا در باسلام

مکانیسم اثر سم کنه کش پروپارژیت (امایت)

این سم از گروه سولفیت ها  است و با مهار آنزیم سنتز کننده ATP میتوکندریایی و اختلال در چرخه تولید انرژی این آفات گیاهی را از بین می برد. امایت علاوه بر اثرات تماسی – گوارشی از طریق تنفسی نیز بر کنه ها تاثیر گذاشته و آنها را از بین می برد.

پروپارژیت برای کنترل حالات متحرک طیف وسیعی از کنه­ های گیاهی از جمله خانواده­ های تترانیخیده، تنوئیپالپیده و اریوفیده موثر است و با اثر ضربه ای و قوی این آفات گیاهی در محصولات باغی و زراعی از بین می برد.

پروپارژیت پس از سمپاشی تا حدودی به لایه های خارجی برگ نفوذ می کند و ماندگاری خوبی روی سطح برگ ها دارد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

موارد مصرف سم کنه کش پروپارژیت (امایت)

این آفت کش را می توان برای کنترل کنه تار عنکبوتی پنبه ، چغندر و سویا ،  کنه پاکوتاه چای ، کنه دو لکه ای لوبیا ، کنه قرمز اروپایی درختان میوه ، کنه پسته و حبوبات ، کنه دو نقطه ای درختان جنگلی و گیاهان غیر مثمر و کنه قرمز اروپایی درختان سیب مورد استفاده قرار داد.

علاوه بر این می توان از این حشره کش برای کنترل کنه ها در محصولاتی  مانند انگور، درختان میوه آجیلی ، درختان میوه دانه ‌دار و هسته‌ دار، مرکبات ، سبزیجات، گوجه‌ فرنگی، پنبه، ذرت، حبوبات و  گیاهان زینتی استفاده کرد.

روش مصرف سم کنه کش پروپارژیت (امایت)

بهترین زمان برای استفاده از این کنه کش سمپاشی پیش بهاره یعنی از آغاز تورم جوانه تا قبل از باز شدن جوانه است. سمپاشی دوم را می توانید با مشاهده ۳ تا ۵ عدد از مراحل متحرک کنه بر روی برگ محصولات مختلف در هر زمانی انجام دهید.

مقدار مصرف سم کنه کش پروپارژیت (امایت)

برای کنترل کنه های پنبه و  سویا ۱.۵ لیتر در هکتار ، برای چغندر یک لیتر در هکتار ، درختان میوه و پسته یک در هزار ، برای حبوبات ۲ لیتر در هزار ، برای چای ۲/۱ در هزار و برای درختان جنگلی و مزارع لوبیا ۱ در هزار توصیه می شود.

نارنج اسپادانا