برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

پشه سیاه گلدان ( Fungus Gnat ) چیست؟

این حشره به پشه قارچ نیز معروف است و در رطوبت بالا و بیشتر در بسترهایی مانند پیت ماس و کودهای دامی نپوسیده زندگی می‌کند.
این آفت معمولاً زمانی مشاهده می‌شود که تعداد آنها در محیط بسیار زیاد شده باشد.
حشره کامل این نوع پشه به گیاه آسیب نمی‌زند و این لاروها یا همان نوزادان این حشره هستند که گیاه را خراب می‌کنند.
لاروها به صورت کرم‌های بسیار ریز با رنگ روشن در خاک دیده می‌شوند.
این نوزادان از ریشه گیاه و مواد مرده گیاهی در خاک تغذیه می‌کنند. آنها بعد از مدتی می‌توانند باعث خشک شدن گیاه و از بین رفتن آن ‌شوند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

حشره بالغ به رنگ سیاه مایل به خاکستری دیده می‌شود و شباهت زیادی به پشه‌های خانگی دارد.
طول بدن این حشرات حدود ۰/۳ سانتی‌متر است.
این حشرات بیشتر در زمان آبیاری در اطراف گلدان‌ها و بستر دیده می‌شوند.
پشه سیاه معمولاً در مکان‌های مرطوب زندگی می‌کند و در خاک مرطوب تخم می‌گذارد.
لاروهای این حشره از ریشه و ساقه تغذیه می‌کنند بخصوص از ریشه و ساقه گیاهان تازه سبز شده.

غرفه نارنج اسپادانا در باسلام

چرخه زندگی پشه سیاه به چه صورت است؟

حشرات بالغ به مدت ۱ هفته زنده می‌مانند و در طول این مدت زمان می‌توانند در خاکی که مرطوب و غنی باشد بیش از ۳۰۰ تخم بگذارند. این حشره چهار مرحله زندگی یعنی تخم ، لارو ، شفیره و مرحله حشره کامل دارد.
پس از ۴ تا ۶ روز لاروها از تخم بیرون می‌آیند که طول آنها حدود ۰/۶سانتی‌متر است. لاروها شروع به تغذیه از ریشه گیاه ، قارچ و سایر مواد آلی می‌کنند و دو هفته به صورت همین صورت لارو باقی می‌مانند.
مرحله شفیرگی یا همان پیله گی حدود ۳ تا ۴ روز طول می‌کشد. تمام چرخه زندگی این حشره ، ۳ تا ۴ هفته به طول می‌انجامد. به دلیل کوتاه بودن چرخه زندگی این حشره ، بستر کاشت یا گلدان شما ممکن است میزبان هر چهار مرحله زندگی این حشره یعنی تخم ، لارو ، شفیره و حشره کامل باشد.  به همین دلیل برای مبارزه با این آفت ، مدت زمان و روش‌های متفاوتی نیاز است.

از علایم وجود این آفت پژمردگی و افتادگی جوانه‌ها ، ضعیف شدن گیاه ، زرد شدن برگ گیاه و همچنین مشاهده حشره بالغ در گلخانه و اطراف بسترها می‌باشد. البته داخل خاک نیزکرم‌های ریزی مشاهده می‌شود.
بسیاری از گیاهان مانند کاکتوس‌ها ، ساکولنت ها ، افوربیاها ، گل شمعدانی ، بنفشه آفریقایی و میخک و بسیاری از گل‌های آپارتمانی به این آفت حساس می‌باشند.

روشهای پیشگیری از خسارت پشه قارچ چیست؟

  • در زمانی که می‌خواهید گلدانی را بخرید توجه کنید که هیچ حشره‌ای در اطراف گیاه پرواز نکند.
  • خاک را کمی زیر و رو کنید تا بتوانید در صورت وجود حشره ، لارو این حشره را ببینید. گیاهی را که به این آفت مبتلا است تهیه نکنید.

راه‌های از بین بردن پشه گلدان ( پشه سیاه ) چیست؟

ضد عفونی  

برای ضدعفونی خاک خود ، باید آن را ابتدا مرطوب کنید و درون پلاستیک سیاه یا شفاف قرار بدهید. سپس به مدت ۴ تا ۶ هفته در یک مکان آفتابی قرار بدهید.
ضخامت خاک شما نباید بیشتر از ۲۰ سانتی‌متر باشد.

قرنطینه :

گیاهان تازه خریداری شده را قبل از ورود به منزل چند روز قرنطینه کنید.

استفاده از شن : 

این حشره معمولاً در عمق نیم‌سانتی خاک تخم می‌گذارد. شما می‌توانید حدود یک سانتی‌متر شن بر روی بستر گلدان بریزید. از آنجایی که شن به سرعت خشک می‌شود ، حشره ماده فکر می‌کند که خاک خشک است در نتیجه تخم گذاری انجام نمی‌شود.

اسفاده از چسب های تله : 

کارت زرد یکی از تله‌هایی است که می‌تواند تاثیر زیادی در کنترل جمعیت پشه گلدان داشته باشد. رنگ این تله ها از عواملی است که پشه ها را جذب می‌کند.
این کارت با چسبی که جاذب حشرات است پوشانده شده و باعث جذب و مرگ حشره کامل پشه می‌شود. همچنین بسیاری از حشرات بالغ قبل از تخم گذاری درگیر این تله می‌شوند.

عدم آبیاری بیش از حد : 

این حشرات بیشترین تخم‌ریزی را در محیط مرطوب دارند. پس برای از بین بردن پشه گلدان ، هیچ گاه بیش از حد آبیاری را انجام ندهید.
سعی کنید گلدانی را انتخاب کنید که زهکشی مناسبی داشته باشد.می‌توانید قبل از کاشت گیاه در کف گلدان خود ، ابتدا سنگریزه یا پوکه معدنی بریزید و بعد خاک را روی آن بریزید. با این کار باعث می‌شوید آب راحت تر از ته گلدان خارج شود.
همچنین در گلدان خود از موادی مانند خزه که باعث تجمع آب می‌شوند خودداری کنید. اینکار به از بین بردن پشه گلدان کمک می‌کند.

خشک شدن خاک بین دو آبیاری : 

در صورت وجود پشه در خاک گلدان ، باید بین دو آبیاری اجازه بدهید خاک به اندازه ۳ تا ۵ سانتی متر به صورت کامل خشک شود.
پس از بررسی خشک بودن خاک با این عمق ، می‌توانید آبیاری را انجام بدهید. این کار باعث مرگ لارو و از بین رفتن تخم ها می‌شود. علاوه بر این باعث می‌شود میل پشه ماده به تخم گذاری درون خاک کاهش پیدا کند.

استفاده از سیب زمینی به عنوان تله لارو :

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن حشره گلدان استفاده از سیب زمینی است. چون سیب زمینی باعث جذب لاروها می‌شود. پشه‌های گلدان برای تخم‌گذاری نیاز به محلی مرطوب دارند. شما می­‌توانید مقداری سیب زمینی با ضخامت کم تهیه کنید و در ظرفی پر از آب قرار دهید تا خیس خورده و مرطوب شود. سپس این سیب زمینی‌ها را در چند جای گلدان خود بر روی خاک قرار بدهید. پس از ۲ یا ۳ روز سیب زمینی‌های قدیمی را بردارید و در جایی دور از گلدان منهدم کنید و سیب زمینی جدید بر روی خاک گلدان قرار بدهید.

استفاده از سرکه سیب : 

شما می‌توانید یک شیشه مربا را تا نیمه از سرکه سیب پر کنید و درون آن مقداری مایع ظرفشویی یا صابون مایع ( یک یا دو قطره ) بریزید.
پشه ها معمولا می‌توانند روی سطح آب یا سرکه بمانند ولی با اضافه نمودن صابون مایع به سرکه ، کشش سطحی آن کم شده و پشه در آن غرق می‌شود. سپس درب شیشه را با پوششی شفاف مانند نایلون ببندید و چند سوراخ که پشه قارچ بتواند از آن عبور کند در روی ظرف ایجاد کنید.
ظرف سرکه را در نزدیکی گلدان خود قرار دهید. تا زمانی که پشه ها کامل از بین نرفته اند ظرف را جابه‌جا نکنید.

چای بابونه :

چای بابونه ضعیف پس از سرد شدن می‌تواند یکی از حشره‌کش‌های مفید به شمار برود. به صورت کاملا معمولی چای بابونه را دم کنید و اجازه دهید سرد شود.
۱ واحد از چای و ۳ واحد از آب مخلوط کنید و به صورت معمولی در آبیاری استفاده کنید.

دارچین : 

دارچین آسیاب شده یکی از سموم طبیعی برای مقابله با پشه قارچ به شمار می‌رود. دارچین را به صورت پودری در سطح خاک بپاشید و هر چند هفته یک بار تکرار کنید.
لاروها با خوردن دارچین از بین می‌روند.

تعویض خاک گلدان :  

اگر لاروهای پشه گلدان را در خاک مشاهده کردید می‌توانید قبل از از بین رفتن گیاهتان خاک گلدان را تعویض کنید. گیاه را از خاک بیرون بیاورید و خاک را از روی ریشه بتکانید. خاک قبلی را درون یک کیسه بریزید و آن را دور بریزید. از یک خاک سالم وضدعفونی شده برای جایگزینی استفاده کنید.

حذف بقایای گیاهی :

بقایای گیاهی آلوده و مواد مرده در سطح خاک ، مکان مناسبی برای رشد پشه گلدان هستند. چون یک منبع غذایی خوب برای آنها به شمار می‌روند. بنابراین بهتر است بقایای گیاهی را حذف کنید.

استفاده از عصاره تنباکو و سیر :

ابتدا تنباکو و سیرهای برش خورده را در آب خیس کنید. پس از گذشت چند ساعت آن را صاف کنید و مایع را بر روی برگ‌ها و ساقه گیاه اسپری کنید. این کار باعث دفع پشه‌ها می‌شود.

استفاده از پوست لیمو :

مقداری پوست لیمو را رنده کنید وروی سطح خاک بریزید. بوی لیمو دورکننده حشرات است.

ترکیب سیر و پیاز و فلفل :

۱ حبه سیر، ۱ پیاز کوچک و ۱ قاشق چای‌خوری فلفل قرمز را در مخلوط‌کن ترکیب کرده و به آن کمی رب اضافه کنید. سپس مخلوط را با مقداری آب قاطی کنید و به مدت یک ساعت خیس دهید. با یک توری مخلوط را صاف‌کرده و یک قاشق غذاخوری از صابون مایع به آن اضافه کنید. می‌توانید این سم را روی گیاه اسپری کنید.

استفاده از سیر : 

سیر یک ماده مفید جهت نابودی حشرات می‌باشد. مقداری سیر تهیه کنید و آن را به صورت برش خورده درون خاک گلدان فرو نمایید.
بوی سیر باعث دور کردن پشه ها می شود. همچنین می‌توانید ذغال را بکوبید و پودر کنید و با پودر سیر مخلوط کنید. سپس روی خاک بریزید. ذغال رطوبت بیش از حد خاک را به خود جذب کرده و بوی سیر پشه‌ها را از گلدان دور می‌کند.

روغن خوراکی :

روغن‌های خوراکی داخل آشپزخانه ، بهترین سم برای از بین بردن پشه گلدان‌ است. یک فنجان روغن آشپزی را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرف شویی ترکیب کنید.
این مخلوط را روی خاک اسپری کنید.

راههای کنترل شیمیایی برای از بین بردن پشه گلدان چیست؟

استفاده از حشره کش:

حشره‌کشهایی نظیر سوین ، دیازینون ، مالاتیون و یا دورسبان برای از بین بردن پشه گلدانمی‎توانند روی خاک و گیاه اسپری شوند. البته سم سوین و دورسبان بهتر است فقط روی خاک استفاده شوند. دقت کنید که سمپاشی بیرون از منزل انجام شود.

سم گیاهی پیرترین:

این حشره‌کش به صورت موقت باعث از بین بردن پشه گلدان می‌شود. سرعت از بین بردن پشه گلدان در این سم بسیار سریع است . اما از بین رفتن آفت به وسیله این سم موقتی خواهد بود. این سم بر روی خاک و گیاه اسپری می‌شود. برای احتیاط ، از این سم در محیط بیرونی خانه استفاده کنید و اجازه بدهید گیاه یک روز بیرون از خانه بماند.

استفاده از پیف پاف های خانگی

نارنج اسپادانا