برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

اکسی کلرور مس و مکانسیم عمل آن در گیاهان

خرید اکسی کلرور مس جهت کنترل انواع آفات و بیماری گیاهان و درختان میوه برای کشاورزان و باغداران بسیار حیاتی است.از این رو بایستی تشخیص سریع گیاهان بیمار و مصرف سم مناسب در پیشگیری از بیماری در اولویت قرار گیرد. قبل از اینکه نسبت به خرید اکسی کلرور مس اقدام کنید بهتر است ابتدا در ارتباط با کاربرد این سم در کشاورزی، زمان مصرف و نحوه استفاده از اکسی کلرور مس اطلاعات بیشتری کسب کنید تا بتوانید با استفاده اصولی این سم سلامتی را به گیاهان خود برگردانید و همچنین از محصولات سالم و باکیفیتی بهره مند شوید. این مقاله از نارنج اسپادانا شما را در این زمینه راهنمایی خواهد کرد.

اکسی کلرور مس چیست؟

اکسی کلرور مس (Copper Oxychloride) بعنوان قارچ کش و باکتری کش در صنعت کشاورزی شناخته می شود، غلظت مورد استفاده بعنوان سم بصورت WP35% نشان داده می شود. همانطور که از نامش پیداست، این قارچ کش از ترکیبات گروه مسی بوده و بصورت پودر فیروزه ای رنگ قابل اختلاط با آب استفاده می شود و در محیط های خنثی ناپایدار است و در آب و حلال های آلی به مقدار کم قابل حل است، سمیت این ماده برای انسان و سایر پستانداران، ضعیف و برای ماهی ها و زنبورهای عسل بی خطر است .

این سم که با نام تجاری کوپراکسی کلراید و کوپراویت نیز در بازار عرضه می شود نوعی سم قارچ کش و باکتری کش سیستمیک بوده که در ترکیبش از ماده معدنی مس استفاده شده است.نقش یون مس در ساختار این نوع سم این است که بعد از آنکه به داخل سلول های باکتری یا قارچ نفوذ کرده به آنزیم های متنوع سیتوپلاسمی متصل می شود. حاصل این عمل ایجاد تداخل در عمل متابولیسم و مرگ سلول است. این سم به شکل پودری عرضه می شود و به میزان کمی در آب قابل حل است اما در ترکیباتی با خاصیت اسیدی قوی، تولید نمک کرده و سپس حل می شود. می توان از این سم جهت نابودی طیف گسترده ای از پاتوژن ها درختان میوه، مرکبات، سبزی و صیفی جات و حتی گردو و درخت خرما نیز استفاده کرد. بعلاوه جزء گروه سموم تماسی بوده واثر حفاظتی خود را روی گیاه از این طریق اعمال می کند. از دیگر خصوصیات این قارچ کش می توان به پایداری در محیط های خنثی اشاره کرد.لازم به ذکر است که دوره کارنس این سم در گیاهان مختلف متفاوت بوده و برای مثال در اکثر درختان میوه حدود ۱۴ روز است. اگر قصد تهیه این سم را داریدپیشنهاد می شود که قیمت روز اکسی کلرور مس را مبنای خرید خود قرار دهید. اما آنچه قبل از خرید سم اکسی کلرور مس مهم تر است افزایش اطلاعات در زمینه نحوه عمل این سم است، زیرا به کشاورزان و باغداران کمک خواهد کرد که در زمان بروز علائم بیماری سم مناسب را انتخاب کنند.

آشنایی با مکانیسم عمل سم اکسی کلرور مس

پس از اینکه نوع مناسب سم را خریداری کردهو علیه آفات و بیماری های گیاهان خود استفاده کردید، این سم ابتدا به گروه کربوکسیل و آمینی که در ساختار پروتئین هستند متصل می شود. در مرحله بعد فعالیت آنزیمی را مهار کرده و با ایجاد اختلال در عملکرد سلولی، از رشد قارچ های پاتوژن جلوگیری می کند.چنانچه این سم باکتری کش را جهت مقابله با اسپور باکتری ها بکار بردید، مکانیسم عملش اینگونه است که توسط اسپورهایی که در مرحله جوانه زنی هستند جذب شده و در داخل آنها تجمع می یابد، افزایش غلظت سم در اسپورها عامل نابودی آنها می باشد. بیشترین اثر این سم روی جلوگیری از جوانه زدن اسپورها و همچنین رشد قارچ های بیماری زا می باشد. همچنین این سم قادر است با پروتئین ها ترکیب و سبب رسوب آن شود. پس از آشنایی با مکانیسم عمل سم نوبت به معرفی نحوه مصرف سم اکسی کلرور مس می رسد. میزان تأثیر حداکثری سم در گرو روش صحیح و اصولی تهیه آن می باشد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

نحوه استفاده و شرایط نگهداری از این قارچ کش

بطور معلوم همراه سموم کشاورزی دستورالعمل نحوه مصرف آن نیز ارائه می شود، چنانچه سم اکسی کلرور مس را نیز طبق راهنما تهیه و استفاده کنید سم بیشترین اثر خود را روی عوامل بیماری زا خواهد گذاشت. اما یکسری نکات در نحوه استفاده از اکسی کلرور مس و شرایط نگهداری آن وجود دارد که بایستی رعایت شود.

۱٫این سم به شکل پودری بوده و باید توجه کرد که زمانیکه می خواهید در آب حل کنید بایستی پیوسته هم زده شود تا محلولی یکدست بدست آید و سپس سمپاشی را شروع کنید.

۲٫بهترین زمان مصرف آن سمپاشی در ماه اسفند و همچنین نوبت بعدی در ماه اردیبهشت می باشد.

  1. پس از خرید این قارچ کش آن را در محیطی خشک و خنک با دمایی حداکثر ۲۵ درجه سانتی گراد و بدور از تابش نور خورشید نگهداری کنید.
  2. محل نگهداری سم باکتری کش اکسی کلرور مس باید دور از مواد غذایی و محل زندگی حیوانات باشد. همچنین در جایی قرار دهید که از دسترس کودکان دور باشد.
  3. از اختلاط این سم با ترکیبات حساس به pH جددا خودداری کنید.

قیمت و خرید قارچ کش اکسی کلرور مس

قیمت و خرید سم اکسی کلرور مس با توجه به نوع برند و مقدار آن متفاوت است. انواع مختلفی از بیماری های قارچی و باکتریایی وجود دارد که درختان میوه، سبزی و گیاهان آپارتمانی را درگیر می کند، به همین دلیل شناسایی سریع نوع بیماری و مصرف سم مناسب به تجربه بالایی نیاز داشته و جهت درمان کامل گیاهان بسیار ضروری است. علاوه بر این تنوع سم های عرضه شده در بازار نیز انتخاب را دشوارتر می کند. اماافرادی که به فروش اکسی کلرور مس مشغول هستند می توانند کشاورزان را در انتخاب سم مناسب با بیماری گیاهشان راهنمایی کنند. با این اوصاف بایستی اولویت نخست در تهیه سم را تشخیص درست بیماری و سپس تعیین مقدار مورد نیاز آن قرار داد. چناچه جزء کسانی هستیدکه ابتلاء به بیماری قارچی و باکتری را در درختان میوه سردسیری خود تشخیص داده اید بهتر است پس از تحقیق در رابطه با قیمت اکسی کلرور مس هندی و تهیه آن سریعا نسبت به سمپاشی اقدام کنید.

کاربرد سم اکسی کلرور مس در کشاورزی

سم اکسی کلرور مس با دارا بودن خصوصیاتی منحصر به فرد، کاربردهای فراوانی در کشاورزی دارد که در ادامه به تعدادی از آن اشاره مختصری شده است.یکی از آفات و بیماری های درخت پسته و مرکبات بیماری گموز است .در صورت مشاهده علائم بیماری بایستی به تنه درخت مالیده شود. جهت رفع انواع لکه ها و زنگ برگ ها در محصولات کشاورزی وهمچنین گیاهان آپارتمانی نیز از آن استفاده می شود. یکی از بیماری های درخت هلو پیچیدگی برگ است چنانچه درخت هلو درگیر این بیماری شد از این سم بصورت محلول پاشی پس از ریختن گلبرگ ها استفاده کنید.از دیگر کاربردهای سم اکسی کلرور مس استفاده علیه بیماری مومیایی در درختان میوه بوده که مناسب ترین زمان سمپاشی قبل از متورم شدن جوانه های رویشی می باشد. بیماری سفیدک دروغی در گوجه فرنگی و سیب زمینی و همچنین سفیدک داخلی و شانکر باکتریایی در سبزی با استفاده از این سم درمان می شود. اگر به پرورش درختان میوه (هسته دار) مشغول هستید و علائم بیماری پوسیدگی فیتوفترا طوقه را تشخیص دادید بهترین سمی که کمک می کند درختان خود را از بیماری خلاص کنید، سم اکسی کلرور مس است. بنابراین باغداران با بررسی قیمت سم اکسی کلرور مس و خرید آن می توانند از آن جهت درمان بسیاری از بیماری های گیاهی استفاده کنند. اگر هر یک از آثار بیماری را در گیاهان خود مشاهده کردید بدون در نظر گرفتن قیمت اکسی کلرور مس سمیران آن را تهیه کرده و سریعا جهت جلوگیری از گسترش بیماری سمپاشی را انجام دهید.

نکات زیست محیطی در ارتباط این سم

کشاورزان و باغداران برای تضمین سلامت گیاهان خود مجبور به استفاده از سموم هستند ولی اثرات مخرب این ترکیبات بر محیط زیست را نباید نادیده گرفت. قارچ کش اکسی کلرور مس نیز از این موضوع مستثنی نبوده و مصرف مازاد آن می تواند آسیب های جبران ناپذیری بر محیط زیست وارد کند. تحقیقات نشان می دهند که این سم در انسان و پستانداران مسمومیت خفیفی ایجاد می کند ولی اثر غیر سمی روی زنبور و ماهی دارد. بعلاوه مصرف سم اکسی کلرور مس در زمین های کشاورزی که دام نگهداری می شوند توصیه نمی شود. حتما این نکته را در نظر داشته باشید که که شست و شوی ظروف سمپاشی در آب های جاری منجر به آلودگی آن شده و روی سلامتی موجودات آبزی اثر منفی خواهد گذاشت. همچنین سعی کنید که بسته حاوی سم را بطور کامل استفاده کرده و سپس دور بیندازید. چنانچه در زمان مصرف سموم نکات زیست محیطی رعایت شوند از میزان خطرات سموم کاسته خواهد شد.

هنگام استفاده از اکسی کلرور مس احتیاط کنید

همواره هنگام کار با مواد سمی بایستی محتاط بود و استفاده از وسایل حفاظتی الزامی می باشد. در صورتیکه سم اکسی کلرور مس را جهت درمان بیماری شانکر باکتریایی و گال قارچی مصرف می کنید لازم است قبل از سمپاشی بافت آلوده حذف شود. از اختلاط این سم با سمومی که در ترکیب آنها فسفر بکار رفته است و همچنین ترکیباتی که در محیط قلیایی ناپایدار هستند جددا خودداری کنید. یکسری از درختان میوه مانند شلیل و هلو به این نوع سم حساس بوده و بایستی در زمان مصرف احتیاط کرد. بررسی ها نشان می دهد سیب زمینی و هویج نسبت به اکسی کلرور مس واکنش نشان داده و دچار سوختگی می شوند. همچنین از عوارض مصرف این سم روی درخت سیب می توان به ایجاد حالت زنگار اشاره کرد.در نتیجه پیشنهاد می شود به دلیل قوی بودن سم اکسی کلرور مس جهت احتیاط بیشتر مصرف آن تحت نظر کارشناسان کشاورزی انجام شود.

فروشگاه نارنج اسپادانا

خرید اینترنتی سم اکسی کلرور مس از داروخانه کشاورزی نارنج اسپادانا

ممکن است در ابتدا بررسی قیمت و خرید سم اکسی کلرور مس در بین انواع مختلفی که توسط مراکز ملزومات کشاورزی عرضه می شوند انتخاب سم مناسب را دشوار کند اما با درنظر گرفتن این موضوع که شرکت های تولید کننده سموم کشاورزی محصولات خود را متناسب با نیاز کشاورزان و باغداران تولید می کنند و همچنین مشاوره با کارشناسان با تجربه کاری بسیار راحت خواهد بود. بعلاوه این سم بسیار پرکاربرد بوده و در زمان سمپاشی به آسانی از طریق برگ و ریشه گیاهان جذب می شود و آوندهای گیاهی به سایر بخش ها منتقل می کنند.با توجه بااینکه باکتری کش اکسی کلرور مس جزء ترکیبات قوی محسوب می شود بهتر است که با دانش و اطلاع کافی مصرف شود، چراکه استفاده غیر اصولی سموم گیاهان را در معرض خطر قرار می دهد.تهیه و مصرف اصولی سم از طرفی باعث بهبود بیماری گیاهان شده و همچنین برداشت محصول با کیفیت مرغوب را در آینده تضمین خواهد کرد. اگر هم خرید اینترنتی اکسی کلرور مس مدنظر شماست پیشنهاد ما این است که سری به فروشگاه سایت نارنج اسپادانا زده و سمی با قیمت مناسب خریداری کنید، همچنین از مشاوره کارشناسان باتجربه نیز بهره مند شوید. برای مشاوره با کاشناسان نارنج اسپادانا می توانید با شماره های تماس زیر، البته به غیر از روزهای تعطیل) تماس بگیرید و مشکلات خود در زمینه کشاورزی و باغداری را مطرح کنید.

۰۹۱۱۱۲۹۸۹۷۹

۰۹۱۳۳۷۵۲۷۳۴

۰۹۱۳۴۹۲۵۲۴۱

نارنج اسپادانا