برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

کود پتاس بالا و اهمیت آنها در تغذیه گیاهان

خرید کود پتاس بالا مزایا و خواص بسیاری برای رشد درختان و سلامت گل ها و گیاهان دارد. علاوه بر شناخت و انتخاب بهترین کود، زمان و نحوه مصرف، نکات مهم دیگری برای خرید کود پتاسیم بالا وجود دارد که باید پیش از خرید با آن ها آشنا باشیم. در این مقاله از سایت نارنج اسپادانا متخصصین ما سعی کرده اند علاوه بر بیان این نکات، بهترین مراکز فروش این کودها را نیز معرفی کنند.

کود پتاس بالا چیست و چه مزایایی دارد؟

آنچه باید پیش از خرید کود پتاس بالا بدانیم، این است کود پتاسیم چیست و چه مزایایی برای گیاهان دارد. برخی از افراد گمان می کنند خاک که بستری مناسب برای رشد گیاهان است، برای رساندن مواد مغذی به آن ها کافیست. اما باید بدانیم خاک در اثر گذشت سالیان، آبیاری و کاشت زیاد گیاهان مواد مغذی خود را از دست می دهد. به همین دلیل لازم است برای تقویت آن ها از کودهای شیمیایی استفاده کنیم. کودهای شیمیایی انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها شامل عناصر مورد نیاز برای رشد گیاهان هستند. برخی از آن ها تنها شامل یک عنصر خاص هستند و برخی دیگر مانند کودهای NPK عناصر مختلفی را در ترکیبات خود جای داده اند. علاوه بر این عناصر مورد نیاز گیاه به دو دسته تقسیم می شوند:

 • عناصر ماکرو یا عناصر درشت مغذی که گیاه در طول رشد خود به میزان زیادی از آن ها احتیاج دارد.
 • عناصر میکرو یا ریز مغذی که میزان نیاز آن ها توسط گیاه کمتر است.

مزایای خرید کود پتاس بالا

پتاسیم نیز یکی از عناصر ماکرو یا درشت مغذی برای رشد گیاهان است که در مراحل مختلف رشد به وجود آن ها نیاز داریم. کودهایی که با نام پتاس بالا در بازار به فروش می رسند، در ترکیبات خود در کنار عناصر دیگری مانند فسفر و نیتروژن، درصد بالایی از عنصر پتاسیم دارند. خرید کود مایع پتاس بالا خارجی یا ایرانی مزایایی برای رشد گیاهان دارد که در ادامه برخی از آن ها را با هم می خوانیم:

مزایای خرید کود پتاس بالا

هر کدام از عناصر مورد نیاز برای گل ها و گیاهان، مزایای مختص به خود را دارند. به طوری که کمبود آن ها باعث بروز مشکلات و بیماری های متعدد و حتی غیر قابل بازگشتی می شود. شناخت مزایای آن ها از جمله بررسی خواص کود پتاس بالا برای کشاورزان، باغداران یا کسانی که به پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی علاقه دارند بهترین راهنماست. مزایای خرید کود پتاس بالا عبارتند از:

 • از آنجایی که پتاسیم یکی از مهمترین عناصر برای رشد میوه و جوانه زنی درختان و گیاهان است، استفاده از کود پتاسیم برای گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان و سایر گیاهان میوه دار و گلدار، باعث درشت شدن میوه و جوانه زنی بیشتر می شود.
 • پتاسیم باعث مقاومت بیشتر گیاهان در برابر سرمای شدید و گرمای زیاد می شود و از یخ زدگی و سوختگی ساقه و برگ آن ها جلوگیری می کند.
 • خرید کود پتاس و فسفر بالا باعث مقاومت گیاهان در برابر بیماری های مختلف مانند بیماری های قارچی، حجوم آفات و زرد و پژمرده شدن برگ ها و ساقه ها می شود.
 • با مصرف به اندازه کود پتاسیم برای درختان و گیاهان، میزان پروتئین و نشاسته مورد نیاز برای رشد آن ها نیز در بافت ها افزایش پیدا می کند.
 • یکی دیگر از تاثیرات پتاسیم، رشد مناسب ریشه و در نتیجه رشد بیشتر گیاهان است.
 • مصرف کودهای پتاسیم برای گیاهان آپارتمانی و درختان، انتقال آب را به بافت های گیاه تنظیم کرده و مقاومت آن را در برابر کم آبی و آبیاری زیاد نیز بیشتر می کند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کمبود پتاسیم در گیاهان

همانطور که قبلا ذکر کردیم پتاسیم در طول زندگی گیاه همواره مورد نیاز است و نبود آن مشکلات متعددی را برای گیاه سبب می‌شود و باعث وارد شدن خسارت به گیاهان و محصولات می‌شود. کمبود پتاسیم را نیز مانند سایر کمبود‌ عناصر غذایی در گیاهان می‌توان از نشانه‌ها و علائم پدیدار شده بر روی گیاه تشخیص داد. این علائم عبارت است از:

 • لبه برگ‌ها کلروز و زرد رنگ می‌شود.
 • گیاه پژمرده می‌شود.
 • برگ‌ها به صورت پراکنده رشد می‌کند.
 • برگ‌ها پیچ خورده می‌شوند.
 • رشد رویشی یعنی رشد برگ‌ها، شاخه‌ها، ریشه و ساقه‌ها کاهش می‌یابد.
 • رشد زایشی کم می‌شود.
 • مقاومت گیاه نسبت به گرما و خشکی کاهش می‌یابد.

انواع کود پتاس بالا

کود پتاس بالا انواع مختلفی دارد که بر اساس میزان پتاسیم در آن‌ها و همچنین عناصر همراه با آن‌ها تقسیم می‌شوند. در واقع کودهای پتاس بالا را انواع کود کاملی می‌دانند که درصد پتاسیم آن‌ها بالا است. اما شاید بتوان کودهای دیگری همچون کود سولفات پتاسیم و نیترات پتاسیم را نیز پتاس بالا در نظر گرفت.

کود 12 12 36

کود ۳۶ ۱۲ ۱۲

کود ۳۶-۱۲-۱۲ یک کود کامل است که حاوی ۱۲ درصد نیتروژن، ۱۲ درصد فسفر و ۳۶ درصد پتاسیم می‌یاشد. این کود به عنوان کود پتاس بالا نیز شناخته می‌شود. در واقع هر جایی که با کلمه کود پتاس بالا برخورد داشتید بدانید که اولین منظور از این کلمه کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ است. این کود را شاید تا حدودی بتوان بهترین کود پتاس بالا در نظر گرفت.

این کود باعث افزایش رشد ریشه و به دنیال آن افزایش مقاومت به خشکسالی می‌شود. همچنین به تولید محصول و باردهی کمک می‌کند و منجر ب افزایش آن‌ها می‌شود.

کود ۴۰ ۸ ۱۰

کود ۴۰-۸-۱۰ یک کود NPK است که حاوی ۱۰ درصد نیتروژن، ۸ درصد فسفر و ۴۰ درصد پتاسیم است. این کود باعث تقویت گلدهی می‌شود، مقاومت گیاه را برابر سرمازدگی افزایش می‌دهد و منجر به بهبود کیفیت میوه و همچنین رنگ آن می‌شود.

کود ۴۵ ۵ ۵

این کود دارای ۵ درصد ازت، ۵ درصد فسفر و ۴۵ درصد پتاسیم است. این کود مدت انبارداری میوه‌ها را افزایش می‌دهد. و منجر به کیفیت و رنگ میوه‌ها می‌شود. این کود حلالیت بالا و جذب سریعی دارد بنابراین به سرعت بر گیاه اثر می‌گذارد.

کود سولفات پتاسیم

کود سولفات پتاسیم را با نام کود سولو پتاس نیز می‌شناسند. این کود علاوه بر پتاسیم دارای عنصر گوگود نیز می‌باشد. این کود برای گیاهان که به گوگرد نیز دارند مناسب است. سولفات پتاسیم به علت داشتن سولفات تا حدودی برای خاک‌های شور مناسب است و همچنین مقاومت گیاه را نسبت به آفات و بیماری‌ها افزایش می‌دهد.

نیترات پتاسیم

کود نیترات پتاسیم

کود نیترات پتاسیم حاوی ازت و پتاسیم است و برای مواقعی که گیاه به طور همزمان به عناصر نیتروژن و پتاسیم نیاز دارد مناسب است. این کود باعث رشد بهتر گیاه می‌شود و کیفیت محصولات را افزایش می‌دهد، فتوسنتز را افزایش می‌دهد و گیاه سبزتر می‌شود، تولید نشاسته در گیاهانی مانند غلات را بیشتر می‌کند و ریشه را توسعه می‌دهد.

مقدار مصرف کود پتاس بالا

مقدار مصرف کود به عوامل مختلفی مانند میزان نیاز، نوع و سن گیاه بستگی دارد. همچنین مقدار پتاسیم به خاک محل کشت محصول نیز بستگی دارد. این که خاک تا چه اندازه‌ای پتاسیم برای تامین نیاز گیاه داشته باشد به نوع خاک و کودهایی که قبلا به خاک اضافه شده است مرتبط است. برای تعیین این موضوع باید خاک مزرعه آزمایش شود تا مقدار عناصر موجود در آن و مقداری که کود باید مصرف شود مشخص گردد.

بهترین کود پتاس بالا را بر اساس نوع گیاه بخرید

امروزه شرکت های مختلف ایرانی و خارجی دست به تولید این کودها زده اند، به طوری که رقابت بر سر تولید بسیار بالا رفته است. انتخاب بهترین کود پتاس بالا برای هر کدام از گیاهان بسیار مهم است. چرا که همانطور که گفته شد این کودها ترکیبات مختلفی دارند. برخی از آن ها مورد نیاز برای گیاهانی هستند که در زمین های کشاورزی کاشته می شوند. اما برخی دیگر برای استفاده گل ها و گیاهان آپارتمانی مناسب هستند. لازم است زمانی که برای خرید کود پتاس بالا به فروشگاه های عرضه کود و لوازم کشاورزی سر می زنید، نوع گیاه و فعالیت خود را به خوبی شرح دهید. در این موارد اکثر فروشندگان می توانند بهترین پیشنهاد را به شما بدهند.

زمان و مقدار مصرف کود پتاس بالا:

برای مصرف هر نوع کودی باید به این نکته دقت کنید که آنچه باعث تقویت گیاه می شود، روش صحیح استفاده از کود است. اینکه بدانیم چه زمانی آن را به خاک اضافه کنیم، چه مقدار از آن را برای گیاه مصرف کنیم و آن را با چه غلظتی به خاک اضافه کنیم بسیار مهم است. اگر برای خرید کود پتاس بالا به سراغ مراکز فروش معتبر برویم که یک فروشنده متخصص داشته باشد، می توانیم در مورد مصرف درست این کودها از آن ها سوال کنیم. این افراد معمولا پاسخ درستی در مورد میزان مصرف این کودها بر اساس نوع گیاه، بهترین زمان مصرف آن ها و روش اضافه کردنشان به خاک به ما می دهند.

مشاوره تخصصی کشاورزی با نارنج اسپادانا

برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد میزان، نحوه و زمان مصرف کود پتاس بالا بر اساس نوع گیاهتان می توانید با مشاورین آنلاین گل و گیاه مشورت کنید. برای این منظور می توانید با مشاورین سایت نارنج اسپادانا تماس بر قرار کنید. علاوه بر این لازم است کشاورزان پیش از کاشت گیاه جدید در زمین و قبل از خرید کود پتاس بالا و تقویت خاک با آن، از کمبودهای خاک خود با خبر شوند. یکی از راه هایی که می توان میزان نیاز به این کودها را تخمین زد، تفسیر آزمایش خاک کشاورزی است. آزمایش خاک می تواند کمبودهای خاک را به طور دقیق مشخص کرده و اطلاعات دقیق در مورد میزان نیاز کود نسبت به نوع گیاه را نیز به کشاورزان بدهد. برای مشاوره با کاشناسان نارنج اسپادانا می توانید با شماره های تماس زیر، البته به غیر از روزهای تعطیل) تماس بگیرید و مشکلات خود در زمینه کشاورزی و باغداری را مطرح کنید.

۰۹۱۱۱۲۹۸۹۷۹

۰۹۱۳۳۷۵۲۷۳۴

۰۹۱۳۴۹۲۵۲۴۱

نارنج اسپادانا