برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

بهترین کود برای رشد درختان میوه (گردو، بادام، انجیر، انگور)

کود دهی برای درختان میوه جهت رشد سریع و تولید محصول باکیفیت بسیار اهمیت دارد. همواره کشاورزان و باغداران به دنبال راهی هستند تا درختان میوه زودتر به باردهی برسند. در بین فاکتورهای مختلفی که روی سرعت رشد گیاهان اثرگذار هستند، کوددهی جزو اصلی ترین عامل است. البته نیاز انواع درختان میوه به مواد مغذی و معدنی متفاوت خواهد بود. در حال حاضر کودهای مختلفی جهت افزایش رشد درختان میوه در بازار موجود است اما هر کدام را باید در زمان مشخصی مصرف کرد. با توجه به اهمیت شناخت کود مناسب رشد درختان میوه در این مقاله از سایت نارنج اسپادانا قصد داریم در ارتباط با بهترین کود برای رشد درختان نظیر پسته، انگور، بادام، گردو و مرکبات بیشتر صحبت کنیم.

 

آشنایی با انواع کود برای رشد درختان میوه

بهترین کود برای رشد درختان میوه باید در ترکیب خود مواد مغذی و معدنی مناسب داشته باشند. NPK یکی از این کودها محسوب می شود. این محصول دارای نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. عنصر نیتروژن جهت رشد رویشی گیاهان از اهمیت بالایی برخوردار است. عنصر فسفر سیستم ریشه درخت را تقویت کرده و عنصر پتاسیم نیز استحکام گیاه،رنگ آوری و سایز را افزایش خواهد داد. با وجود اینکه نسبت این عناصر با هم فرق می کند اما بعنوان بهترین کود جهت رشد درختان میوه به شمار می‌آید.

کودهای آلی جهت رشد درختان میوه

کودهای آلی نوعی کود طبیعی حیوانی محسوب می‌شوند که با مصرف آن‌ها مواد آلی به خاک تحت کشت اضافه خواهد شد. این نوع کودها با بهبود ساختار خاک و بالا بردن مواد آلی آن شرایط را برای رشد درختان میوه فراهم می‌کنند. همچنین با وجود آنها جذب عناصر غذایی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

کودهای میکروبیولوژیکی و رشد درختان میوه

اگر قصد مصرف این کود برای رشد درختان میوه هستید باید بدانید که این مدل کودها در ساختارشان میکروارگانیسم‌های مفید دارند. بنابراین مصرف کودهای میکروبیولوژیکی منجر به تقویت خاک تحت کشت و بهبود رشد درختان میوه خواهد شد. در نتیجه باغداران باید این کود را در برنامه خود قرار دهند.

رشد سریع درختان میوه با مصرف کودهای ریز مغذی

اگر تصمیم دارید کود برای رشد درختان میوه را تهیه کنید باید بدانید که کودهای ریز مغذی نام‌های گوناگونی دارند و به شکل کودهای آهن، گوگرد و یا کلسیم و منیزیم و مس و… به فروش می‌رسند. کودهای مکملی نیز جز بهترین کودها جهت رشد درختان میوه محسوب می‌شوند.

بهترین کود برای رشد درختان میوه کدام است؟

تامین مواد مغذی مورد نیاز درختان میوه در طی مدت زمان کوتاهی منجر به بهبود رشد خواهد شد. در این بین عناصر پر مصرف نقش مهم تری دارند. البته لازم است که پیش از استفاده از کود برای رشد درخت آزمون خاک انجام شود. نتایج این آزمون میزان نیاز گیاه به مواد مغذی را نشان خواهد داد. حتما این نکته را به خاطر بسپارید که بهترین کود برای رشد سریع درختان موقعی بهترین بازده را خواهد داشت که در زمان صحیح مصرف شود.

پیشنهاد ما این است که بیشتر کودهایی را استفاده کنید که منجر به افزایش میزان برگ و سبزینه می‌شوند در این شرایط درون درختان نیز میزان مواد مغذی بیشتری تولید خواهد شد. نتیجه نهایی مصرف کود مناسب رشد درختان میوه افزایش باردهی خواهد بود. لازم به ذکر است که نیاز غذایی درختان میوه در فصول مختلف متفاوت است و موقع کوددهی حتما باید این نکته را مد نظر قرار دهید.

 

بهترین کود برای رشد درختان پسته

درخت پسته نیز مانند سایر درختان میوه برای افزایش رشد به کوددهی نیاز دارد. یکی از کودهایی که رشد پسته را افزایش می دهد، کود نیتروژن است. بهترین زمان مصرف این کود پایان اسفند ماه تا اواخر فروردین تعیین شده است. بعلاوه مصرف کودهای پتاسیم و فسفردار در پایان فصل پاییز و زمستان نیز به بهبود رشد درخت پسته کمک بسزایی خواهد کرد. کود برای رشد سریع درخت پسته باید شامل ریزمغذی‌ها، هیومیک اسید، جلبک دریایی و آمینواسید و سیلیکات پتاسیم نیز باشد، کلیه این ترکیبات باعث بالا بردن سرعت رشد ریشه، ساقه و برگ گیاه خواهند شد. علاوه بر این منجر به افزایش مقاومت درخت پسته در برابر انواع آفات و بیماری ها نیز می‌شوند.

کود برای رشد درخت انگور

در بین انواع کودهای عرضه شده در بازار می توان به قطع گفت که کودهای فسفردار بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور محسوب می شوند. همچنین کود روی و کلسیم بور بر رشد سریع درخت انگور و جلوگیری از ریزش میوه نیز اثر خواهد گذاشت. شایان ذکر است که بهترین زمان مصرف این کود در فصل بهار است. لازم به ذکر است که بقیه عناصر کودی از جمله ازت و پتاسیم و همچنین کلات آهن و منگنز نیز برای رشد انگور لازم است

کود برای درخت گردو

درخت گردو جهت تسریع فرآیند رشد به کودهای متنوعی نیاز دارد. البته باغداران نباید مصرف بعضی از کودهای شیمیایی را فراموش کنند. بهترین کود برای رشد سریع گردو باید دارای پتاسیم، نیروژن و فسفر باشد. بعلاوه مصرف هیومیک اسید بعنوان بهترین کود مایع رشد درختان میوه نیز برای گردو لازم است. مصرف این کود ریشه زایی را تحریک می کند و باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی خواهد شد.

 

کود برای رشد درخت انجیر

اگر به پرورش درخت انجیر مشغول هستید لازم است که کود برای رشد سریع آن را بشناسید. در حال حاضر انواع مختلفی از کود برای انجیر وجود دارد که بهترین آن‌ها کودهای آلی هستند. این کود منبع غنی از کلیه مواد مغزی مورد نیاز برای رشد انجیر محسوب می‌شود. چنانچه باغداران کود آلی را به خاک تحت کشت اضافه کنند شاهد رشد چشم گیر انجیر خواهند بود. به غیر از کودهای آلی یکسری کودهای دیگر نظیر کودهای پتاسیم، نیتروژن و فسفردار نیز برای تسریع رشد درخت انجیر لازم هستند. بایستی خاطر نشان کرد که علاوه بر نقش کود برای درختان میوه نوع نهال انجیر نیز در رسیدن به رشد حداکثری نقش خواهد داشت.

کود برای رشد درخت خرما

کود برای رشد سریع درخت خرما باید حاوی کلیه مواد مغذی مورد نیاز آن باشد. یکی از این کودها هیومیک اسید است. این محصول در ترکیب خود دارای منیزیم، فسفر، بور، گوگرد، روی، آهن، نیتروژن، کلسیم و منگنز است. مصرف این کود با افزایش رشد ریشه و بهبود جذب مواد غذایی باعث بالا رفتن رشد درخت خرما خواهد شد. شایان ذکر است که مصرف کودهای ازت دار و عناصر میکرو نیز روی بهتر شدن رشد رویشی نقش بسزایی خواهند داشت.

کود برای رشد درخت مرکبات

به طور کلی کودهایی برای تسریع رشد درخت مرکبات استفاده می شوند که دارای مقدار مساوی نیتروژن، فسفر، و پتاسیم همراه با ریزمغذی باشند. عنصر نیتروژن باعث افزایش رشد برگ ها، عنصر فسفر اثر تحریکی روی رشد ریشه، گلدهی و میوه دهی دارد و در آخر عنصر پتاسیم کیفیت تولید میوه را بالا خواهد برد. البته بهترین کود برای درخت نارنج باید شامل کود NPK با نسبت متعادل عناصر به همراه مواد مغذی‌ باشد.

کود برای رشد درخت بادام

در صورتی که به دنبال رشد سریع و افزایش باردهی درخت بادام هستید، پیشنهاد می شود برنامه کوددهی مناسب برای فصل پاییز طراحی کنید. در این حالت می توانید شاهد رشد سریع درخت بادام خود باشید. به طور کلی باید پیش از کاشت درخت بادام از کودهای پتاسیم، فسفر و ازت به شکل چالکود استفاده شود. بعلاوه جهت افزایش رشد بادام می توانید از هیومیک اسید نیز استفاده کنید. مصرف این کود با بهبود جذب فسفر توسط ریشه سبب توسعه آن خواهد شد. همچنین هیومیک اسید باعث برقراری تعادل در مواد مغذی در بادام نیز می‌شود.

نوع دیگر کود برای رشد درختان میوه، کودهای پتاسیم دار هستند. این کود برای بادام منجر به تسریع رشد، پر مغز شدن و بهبود طمع و مزه آن خواهد شد. بهترین زمان مصرف این کود همراه با کود فسفردار در فصل پاییز است. کود دیگری که روی تسریع رشد درخت بادام اثر دارد، کود ازته است. این کود سبب افزایش رشد رویشی و بهبود رشد شاخ و برگ ها در شروع فصل رشد می‌شود. با توجه به اینکه کودهای ازته به سرعت جذب می‌شوند باید در سه نوبت استفاده شوند. کودهای ریز مغذی نیز از واجبات مورد نیاز برای درختان بادام می باشد.

کود برای رشد سریع درخت صنوبر

کود برای رشد درخت صنوبر، کود نیتروژن بالا و به شکل آهسته رهش است. البته نباید در مصرف این کود افراط کرد، چرا که باعث اسیدی شدن خاک تحت کشت خواهد شد. لازم به ذکر است که اکثر کودهای نیتروژن بالا در ترکیبشان اوره دارند، از طرفی مقدار کم فسفر و پتاسیم موجود در این کودها سبب شده است تا با سرعت بیشتری جذب خاک شوند.

کودهای سه بیست نیز بهترین کود برای رشد درخت صنوبر محسوب می شوند. مصرف این کود باعث افزایش رشد و بهبود عملکرد درخت صنوبر خواهد شد. بعلاوه این مدل کودها میزان اوره بیشتری دارند از این رو جذب کود به عمق ریشه افزایش می یابد. از دیگر اثرات کود اوره بر رشد درخت صنوبر می توان به تقویت خاک تحت کشت و افزایش جذب مواد مغذی اشاره کرد.

کود برای رشد درختان میوه در فصول مختلف سال

جهت کوددهی در فصل بهار استفاده از کودهای بهاره بهترین گزینه است. تنظیم اولیه میوه دهی درختان، افزایش متابولیسم گیاه، افزایش سرعت جوانه زنی، تحریک رشد برگ های جدید، افزایش رشد ریشه ، بالا بردن مقاومت گیاه در برابر تنش‌های محیطی، تسریع در جذب مواد مغذی و افزایش میزان انرژی گیاه در مراحل ابتدایی رشد مزایای مصرف کودهای بهاره محسوب می شوند.

دربین انواع کود موجود در بازار، کود های نیتروژن بالا جزو محصولاتی هستند که منجر به رشد سریع درختان میوه در فصل بهار می‌شوند. بنابراین در صورتی که قصد دارید کود برای رشد سریع درختان مرکبات تهیه کنید، بهتر است کود NPK با میزان نیتروژن بالا خریداری شود. البته در استفاده از کود های ازت بالا باید کاملا دقت شود و تعادل رعایت گردد تا موجب بیماری های قارچی نشود.

کود فروت‌ست به عنوان کود برای رشد سریع درختان در فصل بهار شناخته می شود. مصرف این کود اثرات فوق العاده ای روی میوه دهی و تولید گل در درختان میوه خواهد گذاشت. استفاده از کود فروت‌ست ابتدای فصل بهار انرژی مورد نیاز درختان میوه جهت باردهی را تامین خواهد کرد. از دیگر مزیت های این کود می‌توان به بالا بردن راندمان درختان میوه، بهبود عملکرد و جلوگیری از کم شدن باردهی اشاره کرد. مصرف آن یکبار موقع تورم جوانه ها و یکبار هم بعد از برداشت میوه توصیه می شود.

بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه در فصل تابستان و پاییز

مناسب ترین کود برای رشد سریع درخت در فصل تابستان، کودهای متعادل کننده هستند. این مدل کودها در ترکیبشان مقادیر یکسانی پتاسیم و فسفر دارند. با شروع فصل پاییز نیز کود برای رشد درختان باید دارای هیومیک اسید باشد. این کود با افزایش میزان تیرگی خاک باعث می‌شود که مقدار بیشتری نور خورشید جذب شود. چنانچه باغداران از این کود در فصل پاییز استفاده کنند میزان هوادهی خاک نیز افزایش خواهد یافت. در نتیجه جوانه زنی بذور و میزان رشد آن‌ها بهبود خواهد یافت. البته در فصل پاییز می توانید از کودهای مختلف شیمیایی، حیوانی و زیستی نیز استفاده کنید.

کود برای رشد درختان میوه در فصل زمستان

آن دسته از کودهایی که باعث افزایش جذب تابش نور خورشید به وسیله خاک می‌شوند، مناسب ترین کود برای رشد درختان میوه در فصل زمستان هستند. هیومیک اسید یکی از این مدل کودها به شمار می آید. نکته مهمی که باید در ارتباط با کوددهی در فصل زمستان به خاطر بسپارید این است که به دلیل اینکه درختان خواب هستند باید به شکل چالکود باشد. به عبارت دیگر مواد مغذی باید به آرامی آزاد شوند تا موقع بیدار شدن درختان میوه از خواب تمامی عناصر جهت رشد را در اختیار داشته باشند. در کل باید گفت که بهترین کود برای چالکود زمستانی کودهای آهسته رهش هستند.

بهترین حالت مصرف کود در فصل زمستان محلول پاشی است. این امر سبب می‌شود که عمل گرده افشانی در فصل بهار به بهترین شکل انجام شود. نتیجه آن نیز افزایش باردهی درختان میوه خواهد بود. در اصل مهم‌ترین هدف از مصرف کود برای رشد درختان میوه در فصل زمستان حفظ جوانه های رویشی است.

نکات ضروری موقع استفاده کود برای رشد درختان میوه

تا اینجای مطلب در ارتباط با انواع کود برای رشد درختان میوه و نوع کود مورد نیاز در فصول مختلف صحبت کردیم. حال نوبت به این رسیده است که به یکسری نکات موقع کوددهی اشاره کنیم:

  1. حتما این موضوع را به ذهن بسپارید که بهترین کود برای رشد درختان را آزمون خاک مشخص می‌کند. بنابراین پیش از کوددهی آزمون خاک حتما آزمون خاک انجام گیرد.
  2. در مصرف کود حد اعتدال را رعایت کنید، چراکه مصرف مازاد کود ریشه درختان میوه را از بین می‌برد.
  3. احتمال دارد مصرف همزمان چند کود اثرات همدیگر را خنثی کنند، از این رو توصیه می‌شود که برنامه کوددهی درختان میوه را تحت نظارت کارشناس کشاورزی طراحی کنید.

انتخاب تخصصی بهترین کود برای رشد درختان میوه

همواره باغداران و کشاورزان به دنبال برنامه کوددهی مناسب درختان میوه خود هستند تا رشد و باردهی آن‌ها افزایش یابد. از طرفی نیازهای غذایی انواع درختان میوه با هم فرق می‌کند. زمان مصرف کودها برای رشد درختان میوه نیز متفاوت است. در نتیجه تهیه برنامه کودی مناسب بسیار مهم خواهد بود. چنانچه جهت انتخاب بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه خود نیاز به مشاوره دارید می‌توانید از مشاوره تخصصی کارشناسان کشاورزی مجموعه نارنج اسپادانا استفاده کنید.

نارنج اسپادانا