برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

بیماری لکه آجری بادام و راه های درمان آن

بیماری لکه اجری بادام یکی از بیماری های شایع در اکثر مناطق بادام خیز کشور است. عامل این بیماری گونه قارچ Polystigma ochraceum  می باشد. اسپور های غیر جنسی این قارچ نخی شکل خمیده،و بدون دیواره عرضی می باشند و به صورت شعاعی در داخل محفظه پیکنیدی روی برگ تشکیل میشود. در تولید مثل جنسی قارچ پریتس شلغمی یا انجیری شکل تشکیل می شود . آسکوکارپ ها در برگ های ریخته شده کف باغ تشکیل می شود و در اواخر زمستان تکامل می یابند. این قارچ در روی برگهای آلوده موجود در باغ زمستان گذاری میکند و در فصل بهار به دلیل رطوبت بالا و هوای بارانی، اندام های رویشی قارچ به برگها انتقال پیدا کرده و باعث آلودگی درختان میشود. این مقاله ،که توسط کارشناسان مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا تهیه شده است، تلاش می شود در مورد بیماری لکه آجری بادام و راه های درمان آن اطلاع بیشتری خدمت شما ارائه شود.

علائم بیماری و نحوه خسارت:

بیماری لکه آجری بادام  خود را به شکل لکه های متمایل به زرد  روی برگهای بادام نشان می دهد. با پیشرفت بیماری برگ به مرور کلروفیل خود را از دست داده و زرد رنگ یا نارنجی می شود. در محلی که روی برگ لکه ایجاد شده آن قسمت ها برجسته شده به طوری که قسمت رویی فرورفته می شود. در اواخر فصل تابستان لکه ها تیره تر شده و به رنگ قهوه ای تبدیل می شود، به مرور خشک شده و می ریزد. ریزش برگ های به شدت آلوده و لکه دار، از تابستان شروع شده و تا اواسط پاییز ادامه می یابد. فساد پهنـک برگ در نتیجه لکه ها و خزان زودرس برگ های درختان مبتلا به این بیماری، موجب اختلالاتی از نظر عمل کربن گیری (فتوسنتز) که پدیده مهم و حیاتی برای گیاهان است می گردد. کاهش عمل کربن گیـری به طور غیر مسـتقیم در کـاهش میـزان محصول مؤثر واقع می شود. همچنـین امکـان جـذب و تبـدیل مـواد غذایی را در تابستان برای تشکیل جوانه ها و ذخیره زمسـتانی از آنهـا گرفته می شود. در این شرایط درخت ضعیف شـده و اسـتعداد آن بـرای وقوع سرمازدگی و خسارت سایر عوامل زنده نیز افزایش می یابد.

علائم بیماری لکه آجری بادام

مبارزه و درمان بیماری لکه آجری برگ بادام:

راه های مختلفی برای مبارزه و درمان بیماری لکه آجری بادام وجود دارد که در این قسمت مقاله به آن می پردازیم. برای جلوگیری و  پیشگیری از بیماری لکه آجری بادام  و در نهایت درمان و مبارزه با لکه آجری بادام نیاز به انجام یک سری اقدامات است که شما باغداران عزیز باید در دستور کار خود قرار دهید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

استفاده از ارقام مقاوم در کنترل بیماری لکه آجری برگ بادام 

به دلیل گستردگی بیماری، همزمانی سمپاشی با بارندگی های بهاره، عدم رغبت باغداران به سمپاشی در زمان گلدهی و استفاده از ارقام مقاوم یا متحمل به عنوان کاراترین ابزار در مدیریت این بیماری مطرح باشد. بعضی ارقام مانند فرانیس، شکوفه، ۱۲ شاهرود و ۶ شاهرود بیشترین مقاومت به این بیماری و رقم امامیه ۱، ۱۶ شاهرود، ۷ شاهرود و ۱۹ شاهرود حساس‌ترین ارقام به لکه آجری برگ بادام می باشند. ارقام بادام مامایی، نان پاریل، آذر، یلدا، ربیع، سفید، ۸، ۱۳، ۱۵، ۱۷، ۱۸ و ۲۱ شاهرود بین این دو دسته هستند و مقاومت متوسطی دارند.

رعایت بهداشت باغ و شخم پاییز و مدفون کردن برگهای ریخته شده

جمع آوری برگ ها و بقایای روی کف باغ جمع آوری شود و به بیرون از باغ انتقال داده شود. حتما بعد از خارج کردن از باغ آنها را منهدم کنید. باید بدانید برگ ها محلی برای تجمع آفات است که کمک می کند آفات زمستان را براحتی بگذرانند. با جمع آوری برگ ها تا حدودی به کنترل جمعیت آفات کمک می کند. گاهی چرای گوسفند از راهکاری مؤثر برای کنترل آفات مؤثر است. زیرا گوسفندان برگ ها را از لای کلوخه ها و درزها خارج می کنند و می خورند.

مبارزه شیمیایی برای درمان بیماری لکه آجری بادام

مبارزه شیمیایی برای درمان بیماری لکه آجری بادام مرتبط با توصیه سموم و کودهای تأثیرگذار کشاورزی است که در زیر توضیح آن داده می شود.

۱-برای مبارزه شیمیایی و سمپاشی علیه این بیماری می توانید از قارچکش های مختلفی  با میزان دز توصیه شده توسط کارشناس گیاهپزشک استفاده کنید.

۲- سمپاشی زمستانه درختان در قبل از باز شدن جوانه ها با محلول برد و دو درصد ،و سمپاشی بهاره در دو نوبت با استفاده از سموم مانکوزب، کاپتان، زیرام به نسبت دو تا سه در هزار.

۳- اولین سمپاشی بهاره پس از ریزش گلبرگها که بادام های کوچک هستند و جوانه ها در حال باز شدن می باشند. سمپاشی دوم به فاصله دو هفته بعد از سمپاشی اول ضروری است .

در صورت سمپاشی با قارچکش بردوفیکس باید از دستور العمل سمپاشی دوره ای چهارگانه با قارچ کش بردوفیکس پیروی شود.

  1. سمپاشی با بردوفیکس ١۰ در هزار پس از ریزش ٧۰ درصد برگ ها در پاییز
  2. ١۰ در هزار قبل از تورم جوانه ها
  3. ۵ در هزار بعد از ریزش گلبرگ ها
  4. ۵ در هزار بلافاصله بعد از تشکیل میوه

در صورت وجود آلودگی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری، سم پاشی با بردوفیکس ۵ در هزار ١۵ تا ٢۰ روز بعد از سمپاشی دوره ای چهارگانه تکرار شود.

فروشگاه نارنج اسپادانا

مشاوره تخصصی کشاورزی با کارشناسان نارنج اسپادانا

کشاورزان عزیز که با بیماری لکه آجری بادام روبرو می شوند و برای پیشگیری، مبارزه و توصیه سم برای بیماری لکه آجری بادام می توانید بصورت تلفنی از مشاوران داروخانه کشاورزی نارنج اسپادانا تماس بگیرید. مشاوران نارنج اسپادانا تا رسیدن به نتیجه مطلوب در کنار شما هستند. برای مشاوره با کاشناسان نارنج اسپادانا می توانید با شماره های تماس زیر، البته به غیر از روزهای تعطیل) تماس بگیرید و مشکلات خود در زمینه کشاورزی و باغداری را مطرح کنید.

۰۹۱۱۱۲۹۸۹۷۹

۰۹۱۳۳۷۵۲۷۳۴

۰۹۱۳۴۹۲۵۲۴۱

نارنج اسپادانا