برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

کود دهی نهال تازه کاشته شده

نهال تازه کاشت شده هم مانند بقیه ی درختان مسن و جوان احتیاج به تغذیه دارد.

نهال ها باید هم از نظر رشد رویشی و هم مقاومت در برابر آفات، استرس، سرما و گرما تقویت شود از این رو تغذیه درختان و نهال ها بسیار اهمیت پیدا می‌کند. هم ترین قسمت نهال ریشه آن است که با تقویت آن می توانیم نهال بهتر و سرزنده تری داشته باشیم. کود نهال انواع مختلفی دارد و در زمان های مختلف به نهال داده می شود.

در صورت استفاده به موقع کود و کود های ضروری برای نهال ها شاهد رشد ۲ تا ۵ برابی نهال ها خواهید بود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با برنامه دقیقی کودی برای نهال تازه کاشته شده آشنا کنیم.

 

تغذیه عمومی برای نهال در حین کاشت

بدون شک داشتن آزمایش خاک، مشورت با کارشناس، و دریافت برنامه کوددهی، به بهبود کوددهی و رشد نهال‌ها کمک می‌کند.

اما در صورت نیاز شما به برنامه عمومی کوددهی نهال، برنامه کوددهی عمومی به شرح زیر توصیه می‌گردد :

بهتر است قبل از کشت نهال ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر از خاک محل کشت را به عمق ۵۰ تا ۷۰ و قطر ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر خاک را به بیرون بریزید. سپس آن را با ۱۰ تا ۱۵ کیلو کود گاوی پوسیده و ۵/۰ تا ۱ کیلو کود مرغی ترکیب کرده و ۵۰ گرم کود ماکروگرانول و ۷۰ گرم میکرو را یک‌دست با این خاک میکس کرده و داخل چاله  برگردانید.

 

برای افزایش ریشه زایی و جذب بهتر کود ها و همچنین بهبود بافت خاک نیز حتما از کود هیومیک اسید اسفاده کنید.

 

آماده‌سازی نهال قبل از کاشت

توصیه می‌شود قبل از کاشت نهال ریشه آن را ۵ ثانیه در محلول پرالیناژ قرار دهیم. محلول پرالیناژ محلولی است که هم در آن قارچ کش و هم اسید هیومیک و کود حیوانی و ماسه بادی به کار رفته شده است.

فرمول پرالیناژ به این شرح است: درون یک بشکه ۲۰۰ لیتری ۵۰ لیتر آب، ۱ کیلو اسید هیومیک، ۱۰ کیلو کود گاوی، ۵ کیلو ماسه بادی، ۱۵۰ گرم سم قارچکش توپسین‌ام ریخته و همه را بخوبی هم می‌زنیم و ریشه نهال را در زمان کاشت ۵ تا ۱۰ ثانیه درون این محلول قرار داده و سپس در خاک قرار می‌دهیم.

عملیات پس از پرکردن چاله نهال

بعد از برگرداندن خاک به داخل چاله یک آبیاری سنگین انجام می‌دهیم تا خاک نشست کند و بعد از گاورو شدن و آماده کشت شدن زمانی‌که خاک به ظرفیت زراعی رسید و دیگر گل نیست می‌توانیم به سمت کاشت نهال اقدام کنیم.

کاشت نهال این‌گونه باشد که محل طوقه یا محل پیوند ۵ تا ۱۰سانتی‌متر بیرون از خاک باشد. بلافاصله بعد از کاشت باید آبیاری انجام گردد. بهتر است کمی خاک اطراف نهال را با پا فشار دهیم که ریشه هوا نگیرد و سپس یک آب سنگین بدهیم که هم تنش برای ریشه و نهال کمتر شود و هم هوا داخل خاک نباشد و خاک بیشتر از این نشست نکند.

تغذیه بعد از کاشت نهال

بعد از کاشت ضمن مراقبت از نهال در برابر آفات و بیماری یک تغذیه عمومی ویژه خواهیم داشت تا شاهد رشد چند برابری نهال و تقویت آن باشیم.

یک ماه بعد از کاشت کود اوره فسفات به میزان ۴۰ گرم به ازای سایز درخت و اندازه آن پای درخت ریخته و آب می‌دهیم.

هدف از دادن کود اوره فسفات افزایش رشد رویشی و افزایش ریشه‌زایی می‌باشد.

 

دو ماه بعد از کاشت کود میکروفول به میزان ۵۰ گرم پای هر نهال ریخته و آبیاری انجام می‌دهیم تا کودهای ریز مغذی شامل آهن و منگنز تامین شود و رشد نهال ما بهتر شود. چرا که اکثر خاک های ایران با کمبود عناصر میکرو مواجه هستند و کمبود عناصر میکرو باعث ضعف درختان و کاهش رشد آن‌ها می‌شود.

سه ماه بعد از کاشت کود پتاس بالا ۳۶۱۲۱۲ مقدار ۵۰ گرم برای مقاومت به گرما و ضخیم شدن تنه درختان استفاده می‌شود.

چهار ماه بعد از کاشت اسید هیومیک ۳۰ گرم، فولویک اسید ۲۰ گرم پای هر نهال ریخته و آبیاری می‌کنیم.

 

گر نهال‌ها ارتفاع زیاد دارند و یا باد در منطقه شما زیاد است توصیه می‌کنیم از قیم برای کاهش خسارت باد و رشد مستقیم و متعادل درخت استفاده نمایید.

ضمنا بعد از کاشت نهال بهتر است که هرس سربرداری انجام شود.

معمولا هرس‌های سربرداری در درختان از ارتفاع ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتر و در گردو ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر انجام می‌شود.

نارنج اسپادانا