برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

کود دهی درختان در فصل بهار

شاید برای خیلی از شما باغداران و کشاورزان عزیز براتون سوال باشه در هنگام بهار بهتر هست از چه کودی استفاده کنیم؟ با این مطالعه این مقاله شمارو رو در این زمینه راهنمایی میکنیم. هنگام شروع فصل بهار و باز شدن شکوفه عا و جوانه های درختان باید کود دهی فصل بهار را شروع کرد. در این فصل به دلیل افزایش دما نیاز گیاهان نیز به آبیاری بیشتر شده بنابراین باید میزان آبیاری نیز افزایش یابد. در این مقاله از سایت نارنج اسپادانا در مورد کوددهی درختان در فصل بهار توضیحات لازم انجام می شود.

بهترین کوددهی در فصل بهار برای درختان چیست؟

در فصل بهار برای افزایش رشد رویشی و زایشی درختان باید از کودهای شیمیایی و کود های محرک آلی برای تحریک درختان به رشد استفاده شود. برای میزان دقیق استفاده از کودهای شیمیایی بهتر استکه در فصل زمستان آزمایش خاک انجام شود. بسته به محصول و منطقه در حال رشد، به طور معمول بهتر است خاک خود را پس از برداشت و قبل از استفاده از کود پاییز، هنگامی که بیشتر مواد مغذی از بین می رود، آزمایش کنید. آزمایش در این بازه زمانی به شما امکان می دهد تا نمونه های بهتری از میزان دقیق مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد خود بدست آورید. آزمایش خاک می تواند pH خاک و سطح پتاسیم، فسفر، نیتروژن، کلسیم، منیزیم و غیره را به کشاورزان اعلام کند. دانستن این سطوح قبل از استفاده از هر نوع کود با عدم پخش کودی که در مزارع مورد نیاز نیست، به صرفه جویی در هزینه کشاورزان کمک می کند. اگر سالانه در حال آزمایش هستید، مطمئن شوید که هر سال تقریباً در یک زمان مشخص برای مشخصات دقیق خاک خود آزمایش می کنید.

بهترین کودها برای فصل بهار

از آنجایی که گیاهان در ابتدای رشد خود به حجم زیادی برگ و ریشه نیاز دارند استفاده از منابع کودی ازته و فسفره به همراه محرک های رشد مثل هیومیک اسید و فولویک اسید و آمینواسید و جلبک  دریایی ترکیبی بسیار مناسب می­باشد. در فصل بهار با شروع رشد درختان باید از کود های استارتر استفاده کرد. عناصری مثل ازت و فسفر و پتاسیم از عناصر اصلی مورد نیاز گیاهان هستند و نقش های بسیار مهمی را در گیاهان ایفا می کنند. به کودهایی که دارای مقدار ازت و فسفر بالا هستند و در اول فصل رشد در اختیار گیاهان قرار می­گیرند و نیاز گیاه را به این عناصر در اوایل فصل رفع می­کند کود استارتر گفته می­شود.

معرفی کودههای استارتر و فروت ست برای کوددهی فصل بهار

کود های استارتر مورد نیاز در بهار برای درختان کودهای NPK  فسفر بالا و ازت بالا هستند که بهتر است همراه این کود ها کودهای ریز مغذی هم به صورت محلول پاشی استفاده شود. برای درختان در موقع تورم جوانه ها می­توان از کود فروت ست استیم که ترکیبی از کودهای ازت – روی – بور است استفاده کرد. این کود تاثیر زیادی بر روی افزایش عملکرد در درختان میوه دارد. از این کود بهاره در ابتدای بیدار شدن درختان و آغاز جوانه زنی به صورت محلول پاشی استفاده می­شود. کود فروت ست  تکنیفول استیم حاوی عناصر ضروری مورد نیاز گیاه جهت تولید گل و رشد زایشی است. این محصول برای تمام دوره رشد گیاه جهت تأمین عناصر مزبور و تغذیه عمومی گیاه توصیه می شود. عناصر فلزی فلزی آن به صورت کمپلکس با اسیدهای آلی است که به جذب بهتر از طریق برگ و ریشه ها کمک می کند. تکنیفول استیم قبل از شروع گلدهی برای افزایش تولید گل و میوه و همچنین پس از برداشت محصول برای تقویت جوانه های زایشی سال بعد توصیه می شود. تکنیفول استیم در تحریک رشد گیاه و تولید هورمون های رشدی گیاه به ویژه در زمان توقف هورمون های رشدی گیاه به ویژه در زمان توقف رشد گیاه در صورت مواجه شدن با تنش های محیطی مؤثر است.

معرفی کود جلبک دریایی آلگاماچو برای کوددهی بهار

استفاده از کود های محرک رشد جلبک دریایی مانند آلگاماچو نیز کمک شایانی به تحریک رشد رویشی و زایشی درختان میکند. کود مایع جلبک دریایی نونامیک آلگا ماچو یک محرک رشد بسیار قوی است که از عصاره جلبک دریایی اسکوفیلوم نودسوم مناطق سردسیر استخراج شده و حاوی مقادیر متنابهی از عناصر پرمصرف نیتروژن، فسفر، پتاسیم و عناصر کم مصرف و اسید جیبرلیک و اسیدهای آمینه است. همچنین حاوی مقادیر زیادی از محرک های رشد گیاهان مانند ویتامین ها، آنزیم ها و هورمون های طبیعی گیاهی اکسین سیتوکنین و جبرلین است که در نتیجه تحرک رشد رویشی و زایشی گیاهان و همچنین تولید گل و میوه و رفع عوارض حاصل از تنش های محیطی مانند سامازدگی شوری خشکی یخ زدگی و غیره مؤثر است. استفاده از این کود سبب افزایش راندمان گیاه در جذب و انتقال عناصر غذایی و در نهایت تولید بیشتر و با کیفیت تر محصول خواهد شد

کانال ایتا نارنج اسپادانا

خرید کودهای مناسب فصل از مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا

برای کوددهی در فصل بهار و خرید کودهای مناسب این فصل می توانید از مشاوره تخصصی کارشناسان مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا استفاده کنید. مهندسان نارنج اسپادانا تلاش می کنند تا با مشاوره تخصصی کامل و همه جانبه ابتدا کودها و سموم کشاورزی مورد نیاز شما را تشخیص دهند تا انتخاب درست و مناسبی انجام دهید. انتخاب درست و آگاهانه به صرفه جویی مالی کمک بسیاری می کند. همچنین انتخاب کود و سم کشاورزی همراه با مشاوره به شما کمک می کند محصولی تهیه کنید که مشکلات و نیازهای شما را بدرستی برطرف کند تا بهتر و سریعتر از مصرف کودها و سموم پاسخ ببینید. برای مشاوره با کاشناسان نارنج اسپادانا می توانید با شماره های تماس زیر، البته به غیر از روزهای تعطیل) تماس بگیرید و مشکلات خود در زمینه کشاورزی و باغداری را مطرح کنید. همچنین مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا دارای آزمایشگاه مجهز خاک و آب کشاورزی است که شما می توانید نمونه خاک زمین، باغ یا گلخانه خود را برای آزمایشگاه ارسال کنید.

۰۹۱۱۱۲۹۸۹۷۹

۰۹۱۳۳۷۵۲۷۳۴

نارنج اسپادانا