برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

کلات روی و اهمیت آن در تغذیه گیاهان

یکی از دلایل اصلی کاهش گلدهی و ریزش میوه زود هنگام کمبود عنصر روی در گیاهان است. بنابراین افزایش اطلاعات در زمینه قیمت و خرید کود کلات روی برای کشاورزان امری ضروری است چرا که این عنصر نقش مهمی در تشکیل آنزیم های گیاهی داشته و عامل اصلی در متابولیسم کربوهیدرات ها و فرآیند سنتز پروتئین می باشد.علاوه براین عنصر روی بر روی بهبود عمل گرده افشانی و لقاح، تشکیل دانه و همچنین بلوغ گیاهان بسیار اثرگذار است. در نتیجه با توجه به اهمیت تأمین عنصر روی در گیاهان، انتخاب کود مناسب از بین انواع مختلفی که در بازار وجود دارد نقش اساسی در عملکرد گیاه دارد، از این رو هدف این مقاله از سایت نارنج اسپادانا بررسی کاربرد کود کلات روی و همچنین آشنایی با قیمت و خرید کود کلات روی می باشد.

خرید کود کلات روی چه فوایدی دارد؟

عنصر روی در دسته بندی عناصر غذایی، جزء ریز مغزی ها محسوب می شود و گیاهان به مقدار کمی به این عنصر نیاز دارند، با این وجود روی در تغذیه گیاهان نقش حیاتی ایفا می کند. این عنصر در ساختار اسیدآمینه تریپتوفان که نقش مهمی در تشکیل هورمون اکسین و تولید کلروفیل دارد، شرکت داشته و با همکاری با عناصر پرمصرف گیاهان همچون فسفر و ازت در شکل گیری اندام های ابتدایی گل در گیاهان دخالت دارد. فعالیت مطلوب آنزیم های گیاهی، افزایش میزان سطح برگ ها، تولید هورمون هایی که در رشد مطلوب گیاهان نقش دارند و همچنین تشکیل میوه با ابعاد مناسب، خوشرنگ و بازار پسند به حضور عنصر روی وابسته است. اگر می خواهید درختانی با پوست سالم داشته باشید، میزان پنجه زنی گیاه نیز افزایش پیدا کند، در زمان آبیاری توان جذب و انتقال آب افزایش یابد، میزان تولید بذر بیشتر شود و یا حتی میزان مقاومت به تنش های محیطی را بالا ببرید، حتما جهت خرید کلات روی اقدام کرده به رفع کمبود این عنصر در گیاهان خود توجه ویژه ای کنید. علاوه بر این عنصر در فرآیند متابولیسم نیتروژن و همچنین در ساختار آنزیم هایی که نقش مهمی در تولید نشاسته و انتقال فسفات دارند، مسئولیت مهمی را بر عهده دارد.پیشنهاد می شود قبل از خرید کود کلات روی با اثر این عنصر بر اجزای مختلف گیاه بیشتر آشنا شوید.

تأثیر عنصر روی بر اجزای مختلف گیاهان

عنصر روی بر روی ساختارهای مختلف گیاه اثر گذاشته و میزان کارایی آنها را بهبود می دهد. برای اینکه ریشه گیاهان بتواند روی را جذب کند بایستی ریشه های سطحی بخوبی رشد کرده باشند و این عنصر روی رشد و عملکرد ریشه نیز بسیار اثرگذار است. همچنین در صورتیکه روی گیاه تأمین باشد پوسیدگی ریشه گیاه به تأخیر افتاده و کمتر به آفت و بیماری آلوده شده می شود. اثر این عنصر بر روی برگ گیاه افزایش رشد آن است. بعلاوه با توجه به نقش مهم عنصر روی در عمل فتوسنتز میزان کلروفیل تولیدی بیشتر شده و روند پیری برگها را به تعویق انداخته و مشکل رشد برگ های کوچک را بطور کامل رفع می کند. ساقه گیاه نیز از اثر فوق العاده عنصر روی بی نصیب نیست. مهم ترین اندام گیاه پس از ریشه که نقش ذخیره موقتی عنصر روی را برعهده دارد، ساقه است. افزایش طول ساقه و همچنین طول میانگره ها نتیجه عنصر روی می باشد. بهتر است که کشاورزان قبل از تحقیق در ارتباط با قیمت کلات روی و تهیه آن اطلاعات خود را در زمینه علائم کمبود این عنصر حیاتی در گیاهان بیشتر کنند.

کلات روی مایع

کمبود روی در گیاهان را ازچه راهی تشخیص دهیم؟

همواره کمبود هر یک از عناصر اعم از کم مصرف و پرمصرف در ظاهر گیاهان بروز میکند که کشاورزان با شناخت این نشانه ها می توانند از پیشرفت آن جلوگیری کرده و با مصرف کود مناسب گیاه خود را تقویت کنند. کمبود عنصر روی نیز با علائمی همچون کوتاه قد شدن گیاه، کوچک شدن اندازه برگ ها، کاهش فاصله بین میان گره، کم شدن رنگ سبز رگبرگ ها، ریزش زودهنگام برگ و میوه درختان، کم شدن میزان رشد، به تأخیر افتادن زمان باز شدن برگ وگل، خشک شدن بخش هایی از بافت گیاه و همچنین تغییر شکل محصول تولیدی خود را نشان می دهد. همچنین درختان میوه که از فقر عنصر روی رنج می برند رسیدگی و بلوغ میوه در آنها با تأخیر انجام می شود. در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکر شده در گیاهان سریعا کود کلات روی را خریداری کرده و روی مورد نیاز گیاه را در اختیارش قرار دهید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

دلایل کمبود روی در خاک کشاورزی

کمبود عنصر روی در خاک کشاورزی دلایل متعددی دارد که یکی از آنها مصرف بیش از حد کودهای حاوی فسفات می باشد. بعلاوه از مشکلات اصلی دیگر میزان بالای آهک خاک و pH قلیایی آن می باشد که جذب عنصر روی توسط ریشه را کم می کند. به دلیل اینکه جذب دو عنصر مس و روی از یک مکانیسم انجام می شود، میزان بالای مس در خاک دسترسی به روی را نیز کمتر خواهد کرد. میزان بالای غلظت بیکربنات در آب مصرفی و همچنین استفاده نادرست از کودهای دارای روی از دیگر عوامل کمبود این عنصر در خاک می باشد.

قیمت و خرید کود کلات روی

با توجه به نقش مهم عنصر روی در عملکرد مناسب گیاهان، خرید کود کلات روی یکی از دغدغه های کشاورزان و باغداران بحساب می آید. این عنصر با تأثیر روی سوخت و ساز هورمون اکسین که نقش مهمی در رشد گیاهان بر عهده دارد، سبب رشد حداکثری گیاهان می شود. بنابراین قرار دادن کود کلات روی در برنامه کوددهی در داشتن درختانی مقاوم و با تولید مطلوب بسیار اهمیت دارد. در حال حاضر انواع مختلفی از کود کلات روی که با درصد متفاوتی از عنصر روی کلاته شده اند در بازار عرضه می شود که کشاورزان می توانند با توجه به میزان نیاز درخت خود نسبت به خرید این نوع کود اقدام کنند. چنانچه قصد خرید اینترنتی این کود را دارید با جست وجوی کلمه کود کلات روی، لیست قیمت کلات روی برایتان آورده می شود، برخی از سایت ها این قابلیت را دارند که شما قادر هستید ابتدا قیمت کودها را با هم مقایسه کرده و در آخر کودی با نازلترین قیمت و مناسب گیاهتان تهیه کنید. اگر قصد خرید حضوری این کود را داشته باشید فروشگاه های متعددی در سطح شهر وجود دارند که به فروش کلات روی مشغول هستند، در این شرایط قبل از خرید کود کلات روی برای انتخاب بهترین کود می توانید از راهنمایی فروشنده نیز استفاده کنید.پس از خرید کود کلات روی آموزش نحوه استفاده از کود و رعایتیکسری نکات لازم وضروری می باشد.

پس از خرید کود کلات روی چگونه از آن استفاده می کنند؟

پس از آنکه کود مورد نظر خود را تهیه کردید بهترین روش مصرف این است که طبق بورشور راهنمای محصول از آن استفاده کنید، البته یکسری الزامات در زمان مصرف کود کلات روی وجود دارد که یادگیری آن به بهبود عملکرد کود کمک بسزایی می کند.

۱٫حتما قبل از مصرف کود طبق دستورالعمل آن را رقیق کرده و بدون رقیق سازی از آن استفاده نکنید.

  1. قبل از محلول پاشی از کیفیت آب مصرفی اطمینان حاصل کنید.
  2. در زمان مصرف وسایل محافظتی مثل ماسک و دستکش داشته باشید.
  3. از مناسب بودن نوع کود با رقم گیاه خود قبل از استفاده مطمئن شوید.
  4. توصیه می شود پس از اتمام کوددهی، اضافی کود را در بسته بندی اصلی نگهداری کنید و در محلی قرار دهید که دمایی بیشتر از ۳۰ درجه سانتی گراد نداشته باشد.
  5. بسته حاوی کود را در جایی دور از تابش مستقیم نور خورشید و ترکیبات آتش زا قرار دهید.

فروشگاه نارنج اسپادانا

مصرف بیش ازحد کود کلات روی چه عواقبی دارد؟

در حال حاضر توصیه کارشناسان کشاورزی به باغداران این است که قبل از خرید کود کلات روی ابتدا میزان نیاز گیاه را بر اساس آزمایش خاک مشخص کرده و سپس کوددهی را اعمال کنید. درست است که عنصر روی نقش مهمی در عملکرد گیاه و تولید محصول با کیفیت دارد اما چنانچه بیش ازحد مصرف شود اثرات سوء بر گیاه گذاشته میزان تعادل مواد مغزی را برهم زده و می تواند خسارت جبران ناپذیری را به بار آورد. اگر رگبرگ های گیاه به سبز تیره تغییر رنگ داند نشانه بیش بود عنصر روی در گیاه بوده و در صورت مشاهده این علائم از مصرف کود کلات روی جددا خودداری کنید. علاوه بر این اگر از این کود به میزان مازاد استفاده کنید میزان جذب عنصر آهن توسط گیاه کاهش مییابد. در زمان مصرف این کود با ترکیبات حاوی مس بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که عنصر مس می تواند در جذب عنصر روی تداخل ایجاد می کند. اما درمقابل توصیه می شود که کود کلات روی را با ترکیباتی که دارای نیتروژن هستند مصرف کنید چراکه نیتروژن سبب جذب بهتر عنصر روی می شود. در نتیجه بهتر است که قبل از تحقیق در مورد قیمت و خرید کود کلات روی در این رابطه با کارشناسان گل و گیاه مشورت کنید. برای مشاوره با کاشناسان نارنج اسپادانا می توانید با شماره های تماس زیر، البته به غیر از روزهای تعطیل) تماس بگیرید و مشکلات خود در زمینه کشاورزی و باغداری را مطرح کنید.

۰۹۱۱۱۲۹۸۹۷۹

۰۹۱۳۳۷۵۲۷۳۴

نارنج اسپادانا