برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

دلایل زردی برگ درخت مرکبات

آبیاری بیش از اندازه، علت زردی برگ درخت

درختان پرتقال بومی آب و هوای گرم با آفتاب کامل هستند و ترجیح می دهند که در فاصله زمانی بین دوره های آبیاری، خاک تا حدودی خشک شود. اگر رطوبت بیش از حد در اطراف ریشه های درخت پرتقال شما وجود داشته باشد، این می تواند باعث زرد شدن برگ ها به عنوان نشانه استرس شود.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

بهترین شرایط رشد درختان پرتقال زمانیست که دو اینچ بالای خاک قبل از آبیاری تا حدودی خشک شود. این به معنای آبیاری یک بار در هفته است. البته آبیاری باید بگونه ای باشد که خاک کاملا خیس شود.

آبیاری مکرر منجر به زرد شدن برگ‌ها (و احتمال ریزش) می‌شود. رطوبت شرایط را برای پوسیدگی ریشه بیماری قارچی ایجاد می‌کند که می‌تواند درخت پرتقال را بکشد.

غرفه نارنج اسپادانا در باسلام

آبیاری بد درخت پرتقال

برخلاف مطلبی که در بالا گرفته شد، برگ درختان پرتقال در اثر کم آبی نیز می تواند زرد شوند. اما زردی برگ ناشی از کم آبی یک نشانه خاص دارد. برگ های زرد حالت چروگیدگی به خود می گیرند.

حال این خشکی می تواند به چند دلیل رخ دهد که در ادامه آورده ایم.

اگر درخت پرتقال خود را بصورت گلخانه ای یا در خانه پرورش می دهید به نکات زیر توجه کنید.

منبع گرما و رطوبت محیط داخلی بسته تفاوت زیادی با محیط باز بیرون دارد. رطوبت و منبع نور و دما باید مانند محیط باز شبیه سازی شود. بهترین نقطه کنار پنجره با نور زیاد است. البته در فضایی که تهویه هوا وجود دارد و رطوبت هوا از بین میرود نیز درخت پرتقال نمی تواند رشد کند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

آبیاری خیلی کم درختان پرتقال نیز می تواند علت زردی برگ درخت پرتقال باشد.

اگر درخت پرتقال را خیلی کم آبیاری کنید، ممکن است سطح خاک مرطوب باشد، اما آب در جایی که نیاز است به ریشه ها نفوذ نمی کند. این مهم باعث زرد شدن برگ ها می شود. اگر آبیاری در باغات انجام می شود، آبیاری باید هفته ای یکبار و جوری که خاک گیاه کاملا خیس گردد، انجام شود.

آبیاری-بیش-از-اندازه-در-مقابل-آبیاری-کم

حرارت بیش از اندازه

اگر دمای هوا بسیار بالا رود و فرآیند تبخیر سریع و زیاد انجام پذیرد، برگ گیاه شما زرد می شود. اگر در منطقه ای با تابستان یا موج های گرمای شدید هستید، آبیاری را بیشتر از هفته ای یکبار انجام دهید. به طور کلی باید سطح رطوبت خاک را مکررا بررسی کنید.

زردی برگ درخت پرتقال در اثرسرما زدگی

دمای پایین می تواند علت زردی برگ درخت پرتقال باشد.

درختان پرتقال بومی آب و هوای گرمسیری هستند و دمای سرد زمستانی یا یخبندان را تحمل نمی کنند. استرس ناشی از دمای پایین می تواند برگ های درخت لیموی شما را زرد و ریزش کند. اگر درخت پرتقال سرمازدگی را تجربه کند ممکن است دوباره بمیرد.

بنابر دو مورد گرفته شده در بالا، در انتخاب محل پرورش پرتقال دقت کنید. محدوده دمایی منطقه را باید به خوبی پیش از کاشت، بررسی کنید.

زردی برگ درخت پرتقال در اثر کمبود عناصر

یکی دیگر از عوامل عمده زردی بر درختان پرتقال در اثر کمبود عناصر مغذی است. درختان پرتقال و بطور کلی مرکبات خیلی خوش اشتها هستند. این درختان با تغذیه منظم در طول بهار و تابستان، بهترین میوه را تولید خواهند کرد.

اگر درخت پرتقال کمبود مواد مغذی داشته باشد، برگها شروع به افتادن می کنند. گاهی اوقات زردی همراه با رگبرگهای سبز اتفاق می افتد و بقیه برگها زرد می شوند (کلروز). این امر مخصوصاً برای درختان پرتقال در گلدان رایج است زیرا گلدان ظرفیت محدودی برای خاک دارد و بنابراین مواد مغذی کمتری برای ریشه ها دارد.

راه حل این است که یک بار در ماه از کود مخصوص مرکبات در طول بهار و تابستان استفاده کنید. این کار باعث می شود، ظاهر برگها سالم بماند و گلها و میوه ها در حال رشد باشند. با این حال دستتان در کوددهی سنگین نباشد. یعنی بیش از اندازه کود به درخت ندهید. کوددهی بیش از حد علت زردی برگ درخت پرتقال شما خواهد شد.

جلوگیری از زرد شدن برگ درخت پرتقال

درختان پرتقال بسته به آب و هوا ممکن است به آبیاری کم و بیش مکرر نیاز داشته باشند.

در آب و هوای خشک ممکن است نیاز به آبیاری بیشتر باشد. در حالی که در آب و هوای مرطوب یا آب و هوای با بارندگی بیشتر، آبیاری باید کمتر باشد.

دفعات آبیاری خود را به گونه ای تنظیم کنید که دو اینچ بالای خاک در بین دوره های آبیاری تا حدودی خشک شود. این کار موجب می شود تعادل آبیاری حفظ گردد.

برگ های زرد ممکن است ریزش کنند، اما با مراقبت مداوم و روش های آبیاری درست، برگ ها باید دوباره رشد کنند.

اگر از ابتدای رشد کود، آب و نور و گرما به خوبی برای درخت تامین شود، هرگز برگ آن زرد نخواهد شد.

درمان زردی برگ پرتقال

  1. ۱٫ استفاده منظم از کود
  2. ۲٫ روش‌های آبیاری درست
  3. ۳٫ نور و آفتاب کامل به درخت

این سه عامل را رعایت کنید تا زردی برگ درخت پرتقال شما درمان شود.

نارنج اسپادانا