برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

احداث باغ و نکات مهمی که باید رعایت شود

در زمان احداث باغ رعایت اصولی قبل از احداث آن در باردهی درختان بسیار اهمیت دارد. رعایت نشدن این اصول در زمان احداث باغ باعث هدر رفتن سرمایه مالی و زمانی باغداران عزیز می شود. بخاطر همین در این مقاله از سایت نارنج اسپادانا نکات مهمی که در زمان احداث باغ باید رعایت شود، توضیح داده می شود.

چه نکاتی قبل از احداث باغ باید رعایت شود

از آنجایی که احداث باغات کاری پر مسئولیت و پر هزینه است پس لازم است قل از احداث آن نکاتی حتما رعایت شود تا بعد ها از زیان های احتمالی جلوگیری شود. بنابراین قبل از احداث باغ حتما نکات زیر در نظر گرفته شود.

 • قبل از احداث باغ
 1. بررسی اطلاعات و آمار هواشناسی
 2. بررسی آمار و اطلاعات بازار
 3. حفر پروفیل خاک
 4. انجام آزمایش آب و خاک

نکات مهم قبل از احداث باغ

 • در حین احداث باغ نیز باید اقداماتی انجام شود که از جمله آن می توان به
 1.  رعایت فاصله مناسب بین ردیف ها و بین خود درختان
 2.  حفر کانال و شکستن لایه سخت
 3.  اصلاح خاک برحسب آزمایش خاک هم به صورت فیزیکی و هم به صورت شیمی
 4.  انتخاب رقم مناسب بر اساس عوامل مختلف مثل اقلیم و بازار و کیفیت آب و خاک
 • بعد از احداث باغ باید اقدامات زیر انجام شود
 1. تغذیه اصولی
 2.  کنترل آفت و بیماری
 3.  هرس فرم دهی
 4. هرس باردهی
 5. راهبرد اصولی برای تولید محصول سالم

چه زمینی (خاکی) باید برای احداث باغ در نظر بگیریم

زمینی که برای احداث باغ در نظرگرفته می شود باید دارای خاک عمیق وقابل نفوذ باشد وعمق خاک نبایدکمتر از یک متر باشد . خاک مناسب برای باغات خاک رسی شنی ویا شنی ورسی همراه با مواد آلی فراوان می باشد لذا قبل از تهیه زمین باید به مقدار خیلی زیاد به زمین کود الی (پهن پوسیده) داده شود. خاک های شور و قلیایی وآهکی وگچی و همچنین اراضی که سطح ایستابی بالای دارند برای ایجاد باغ مناسب نبوده واگر قرار به کاشت باشد باید با راهنمائی کارشناسان ابتدا خاک اصلاح شده وبعداً با توصیه کارشناسان اقدام به کاشت گردد.

چه نهال هایی برای احداث باغ مناسب است

درانتخاب نهال باید از نهال های پیوندی که از طریق بذر تولید شده اند استفاده نموده واز مراکزی که به تائید مراکز جهادکشاورزی رسیده باشد خریداری شود. سایر موارد موارد در مورد کاشت و نوع نهال های باغ در زیر مختصر توضیح داده می شود

 • فاصله درختان با راهنمایی کارشناسان حدود ۷-۵ متر در نظرگرفته شود

فاصله ی نهال ها در هنگام احداث باغ

 • تمام باغ باید به یک نوع میوه اختصاص داده شود واز کشت مخلوط خودداری شود لااقل درهرقسمت باغ یک نوع میوه کشت گردد.
 • موقع کاشت باید محل پیوند خارج خاک قرار گیرد بعضی از ارقام مثل زردآلو وگیلاس اگر عمیق کشت شوند ممکن است درهمان سال هایی اول خشک شوند
 •  بهترین زمان کاشت اوایل بهار و اواخراسفند ماه قبل از متورم شدن جوانه ها می باشد.
 • بعد از کاشت نهال لازم است نسبت به سربرداری از حدود ۸۰ سانتی متری اقدام گردد.
 • هنگام آبیاری درختان میوه تنه نباید با آب تماس پیدا کند چون آبباعث شیوع بیماری وکوتاه شدن عمردرختان خواهد شد بهترین نوع آبیاری ،سیستم قطره ای می باشد.

خاک مناسب باغ

 • در مناطق بادخیز از قیم استفاده شود.
 • برای جلوگیری از خسارت جوندگان در سال های اولیه ،از سطح خاک تا انشعاب شاخه ها با موادی از قبیل پارچه، مقوا، پلاستیک وامثال هم قبل از زمستان بپوشانیم.
 • موقع حمل نهال از زخمی شدن ، خشک شدن وشکسته شدن ریشه ها جلوگیری نمود و تا موقع کاشت ریشه نهال را درگوشه ای از باغ به طور مورب زیر خاک کنیم.
 • ریشه های شکسته شده را باید با قیچی باغبانی هرس کرده و بعد از ضد عفونی کاشته شود.
 • قبل ار کاشت باید ریشه ها ضد عفونی شوند . برای ضد عفونی ریشه ها یک بشکه محلول قارچی به روش زیر تهیه می کنیم قارچ کش بنومیل کاربوکسین تیرام ۲۰۰ گرم + خاکستر همراه با خاک رس نرم ۱۰ کیلوگرم+ پهن الک شده ۱۰ کیلوگرم + ۱۰۰ لیتر آب.
 • گودال های نهال ها به قرار زیر حفر می گردد.
 • خاک شنی ۵۰ ۵۰ ۵۰* (طول ، عرض ، عمق) سانتی متر
 • خاک شنی رسی ۷۵ ۷۵ ۷۵* (طول ، عرض ، عمق) سانتی متر
 • رسی ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰* (طول ، عرض ، عمق) سانتی متر

بهتراست گودال ها را در پائیز با خاک وکود دامی پوسیده همراه با کود های شیمیایی لازم پر کرده و آبیاری نمائیم تا نشست خود را کرده وبعداً اقدام به کشت درختان طبق توصیه های قبلی نمائیم.

توجه: بعد از رویش نهال ها از ۵۰ سانتی متری بالاتر از محل پیوند تنه نهال کلیه جوانه های رشد نموده راحذف می کنیم تا جوانه های بالائی رشد خوبی نمایند.

تغذیه اصولی

یکی از اشتباهات و باورهای اشتباه موجود عدم نیاز به تغذیه برای نهال ها میباشد در حالی که نهال درخت مثل نوزاد انسان نیاز به تغذیه اصولی و مخصوص دارد تا بهتر ریشه‌دهی کرده و رشد بهتری داشته باشد.

 • توصیه میکنم برای تقویت بهتر نهال و رشد بهتر آن کود مرغی به میزان سیصد گرم دو مرتبه به فاصله ۴۵ روز پای درخت بریزید.
 • کودهای ریزمغذی حاوی روی، آهن، منگنز، مس، بور، مولیبدن و … برحسب آنالیز آب و خاک در اختیار گیاه قرار دهید تا رشد بهتری داشته باشد.
 • استفاده از گوگرد معدنی اسیدی برای اصلاح خاک و تغذیه گیاه به همراه دورکردن آفت و بیماری به میزان دو کیلوگرم برای هر نهال توصیه می‌گردد.
 • کودهای فسفربالا و پتاس بالا برای ریشه‌دهی بهتر و قوی شدن تنه درخت توصیه می‌گردد.
 • اسید هیومیک هم در صورت بهره‌برداری به اصلاح خاک، آزادسازی عناصر کودی و تغذیه بهتر گیاه کمک می‌نماید.

توصیه های بالا عمومی و کلی هستند و پیشنهاد می‌شود برای تغذیه درست و اصولی نسبت به انجام آزمایش آب و خاک و مشورت با کارشناسان آگاه اقدام نمایید تا نتیجه بهتری حاصل نمایید.

تغذیه مناسب باغات

کنترل آفت‌ها و بیماری‌ها

عوامل خسارت زای کشاورزی مثل آفت‌ها و بیماری‌ها اگر کنترل نشوند باعث ضعف نهال شده و به کاهش کمیت و کیفیت محصول می‌انجامند و در تراکم شدید احتمال خشک شدن نهال نیز وجود دارد. مشورت با کارشناسان خبره و پایش تراکم آفت و بیماری‌های گیاهی به همراه کنترل به موقع و درست آن‌ها به بهبود رشد و تقویت نهال ها کمک زیادی می‌نماید.

هرس فرم‌دهی

یکی از نکات بسیار مهمی که در باغبانی به آن کم توجهی شده است هرس فرم دهی و اصولی می‌باشد. درختی بار خوب و با کیفیت می‌دهد که از ابتدا درست و اصولی هرس و فرم‌دهی شده باشد. ناحیه پیوند، ارتفاع پیوند، سربرداری درست و اصولی و فرم دهی درخت ضمن کمک به رشد متعادل و بهتر نهال، باعث کاهش جمعیت آفت و بیماری شده و به تولید محصول بیشتر و با کیفیت تر می‌انجامد.

اهمیت هرس رختان در باردهی

د- هرس باردهی

شناخت شاخه های بارده و شاخه‌های غیر بارده و برقراری تعادل بین آن‌ها بر حسب شرایط آب هوایی و توانایی باردهی درخت به افزایش کمیت و کیفیت درخت کمک می‌نماید.برای دانستن اهمیت هرس کافی است جمله ذیل با دقت بخوانید و به یاد داشته باشید.

” وقتی هرس میکنی به درخت دستور میدی که بار بده و وقتی کود میدی از درخت خواهش می‌کنی که بار بده”

جمله بالا نشان دهنده اهمیت بسیار بالای هرس درخت می‌باشد که حتی از کوددهی مهمتر یاد شده است.

فروشگاه نارنج اسپادانا

مشاوره با کارشناسان کشاورزی نارنج اسپادانا

کشاورزان عزیز که در مورد استفاده از اسید آمینه  اطلاعات بیشتری می خواهند  و برای   خرید سموم خود نیاز به مشاوره دارند، می توانید بصورت تلفنی از مشاوران داروخانه کشاورزی نارنج اسپادانا تماس بگیرید. مشاوران نارنج اسپادانا تا رسیدن به نتیجه مطلوب در کنار شما هستند. برای مشاوره با کاشناسان نارنج اسپادانا می توانید با شماره های تماس زیر، البته به غیر از روزهای تعطیل) تماس بگیرید و مشکلات خود در زمینه کشاورزی و باغداری را مطرح کنید.

۰۹۱۱۱۲۹۸۹۷۹

۰۹۱۳۳۷۵۲۷۳۴

نارنج اسپادانا