برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

اسید هیومیک و مزایای استفاده از آن

اسید هیومیک از جمله کود های اصلاح کننده خاک مورد نیاز زمین های کشاورزی است که به وفور توسط کشاورزان و باغداران عزیز مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اهمیتی که کود اسید هیومیک در زمینه کشاورزی دارد، در این مقاله تلاش می شود توضیحات کاملی در ارتباط با کود اسید هومیک (مایع و پودری) و فایده های مصرف آن ارائه شود. مقاله حاضر به همت کارشناسان مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا تولید و انتشار پیدا کرده است.

معرفی کود اسید هومیک

اسید هیومیک یک ترکیب آلی است که در خاک و جیره‌های حاوی مواد آلی یافت می‌شود. این ترکیب به دلیل داشتن گروه‌های عامل فعال، اثرات متعددی بر رشد و عملکرد گیاهان دارد. همچنین، اسید هیومیک قادر است برای جذب و نگه‌داری مواد غذایی و آب، به عنوان یک عامل آرایشی، عمل کند. این محصول یک محصول بسیار کاربردی و مفید در صنعت کشاورزی است که از بقایای مرده گیاهان و جانوران بدست می آید. بقایای جانوران و گیاهان در اثر تابش نور خورشید، رطوبت، گرما و طی مدت زمان طولانی تغییر شکل داده و به هیومیک اسید تبدیل می‌شوند. این ترکیب قهوه‌‌ای رنگ است. یکی از اصلی‌ترین خواص این کود، توانایی جذب نور خورشید و تبدیل آن به انرژی است. همچنین، این ترکیب قابلیت جذب و نگه‌داری آب و مواد غذایی را داراست و می‌تواند باعث افزایش نرخ جذب و استفاده از مواد غذایی و آب توسط گیاه شود.

نحوه مصرف اسید هیومیک

مزایای استفاده از هیومیک اسید

استفاده از اسید هیومیک در خک دارای مزایای بیشماری است که در ذیل به آن اشاره خواهیم کردیم.

  1. کمک به رشد ریشه
  2. تنظیم کردن P H خاک
  3. کاهش نمک موجود در خاک
  4. کاهش آمونیاک
  5. دادن یک بافت منسجم به خاک
  6. افزایش جذب مواد مورد نیاز گیاه
 1. هیو‌میک اسید حاوی موادی همچون کربن، اکسیژن، هیدروژن، فسفر و گوگرد می‌باشد که همگی برای رشد گیاه بسیار موثر است.
 2. افزایش هوادهی خاک
 3. افزایش ظرفیت نگهداری آب
 4. مقاوم کردن گیاه در مقابل بیماری‌ها
 5. اثر ماندگار و طولانی
 6. بدون اثر مخرب برای محیط زیست
 7. افزایش عملکرد و کیفیت محصولات
 8. بزرگ شدن میوه در درختان

ازجمله فواید دیگر این کود  موارد نوشته شده در زیر می باشد.

 • کاهش صد‌مات سرما
 • کاهش استرس گرمایی
 • باعث کاهش مصرف سموم و علف کش‌ها می‌شود زیرا گیاه را در مقابل بیماری‌ها مقاوم می‌کند.
 • بهبود حاصلخیزی خاک
 • با تیره کردن رنگ خاک جذب انرژی خورشید را افزایش می‌دهد.
 • جلوگیری از فر سایش خاک
 • افزایش رشد عمودی ریشه که باعث می‌شود جذب مواد غذایی بهتر انجام شود.
 • افزایش رشد گیاه با تکثیر سلول‌ها
 • بهبود عملکرد و شکل ظاهری محصول
 • افزایش جذب نیتروژن
 • غنی از مواد آلی و معدنی مورد نیاز گیاه
 • افزایش جوانه زنی در گیاه
 • کاهش مواد سمی موجود در خاک
 • افزایش ویتامین ها در خاک
 • با دادن یک بافت منسجم به خاک از وقوع سیلاب جلوگیری می‌کند.

عوارض کود هیومیک اسید؟

هیومیک اسید هیچگونه ضرری برای گیاهان ندارد و تنها درصورتی گیاه شما از مصرف هیومیک اسید متضرر می‌شود که شما از هیومیک اسید تقلبی استفاده نمائید و یا بیش از اندازه از کود هیومیک اسید استفاده نمایید که این امر موجب سوختگی و مسمومیت گیاه می‌شود. این کود برخلاف کودهای شیمیایی هیچگونه زیان زیست محیطی ای نداشته و فقط باید در میزان مصرف آن احتیاط کرد که گیاه دچار مسمومیت موادغذایی و سوختگی نشود.

هیومیک اسید برای چه گیاهانی مناسب است؟

هیومیک اسید برای تمامی محصولات کشاورزی, گلخانه ای, باغی, زراعی, گل و گیاهان آپارتمانی مناسب است. هیومیک محصولی است که به راحتی قابل استفاده است که میتوان هم به صورت ترکیب با کودهای دیگر هم همراه با اب آبیاری استفاده کرد. این ترکیب میتواند عملکرد گیاه را تا ۷۰% افزایش  دهد و محصولی بسیار مقرون به صرفه نسبت  به کودهای کمپوست میباشد. هیو‌میک اسید به دلیل نداشتن کربن باعث تولید گیاه سالم‌تر و مفیدتر می‌شود، اکثر کمپوست‌ها دارای کربن هستند که هنگام تجزیه گاز COآزاد می‌کنند، به همین دلیل استفاده از هیو‌میک اسید بهتر است.

مزایای استفاده از اسید هیومیک

مزایای هیو‌میک اسید برای گیاهان آپارتمانی

از این کود می‌توان برای رشد بهتر گیاهان آپارتمانی نیز استفاده کرد، برخی از فواید آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

فواید بیولوژیکی

استفاده از این محصول باعث افزایش سلول‌ها، آنزیم ها و همچنین از بین بردن بیماری‌های گیاهان می‌شود، در ضمن باعث میوه دهی بزرگتر و رشد بهتر ریشه‌ها می‌شود.

فواید شیمیایی

سطح پی اچ خاک را متعادل می‌کند، سموم و ترکیبات مضر را کاهش می‌دهد، باعث جذب بهتر نیتروژن مورد نیاز گیاه می‌شود و همچنین باعث حفظ آب برای مدت بیشتری می‌شود.

فواید فیزیکی

باعث دسترسی آسانتر ریشه به آب و هوا برای رشد بهتر می‌شود. اسید هیومیک به دلیل داشتن فسفر، پتاسیم و ازت برای طول عمر بیشتر، گلدهی میوه دهی و داشتن رنگ بهتر برای کاکتوس ها بسیار  مفید می باشد.

انواع اسید هیومیک

هیومیک دو نوع دارد که در تفاوت آن‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

هیو‌میک اسید پودری

این نوع از هیو‌میک اسید دارای موادی مانند لئو‌ناردیت، زغال و خاک بیت می‌باشد و به راحتی جذب گیاه می‌شود. این نوع از هیو‌میک اسید را باید در آب حل کرد و به گیاه داد، ته نشین شدن این ماده نشان دهنده ناخالصی آن است که بین ۳۰ تا ۹۰ درصد متغیر است.

هیومیک اسید مایع

این نوع با استفاده از هیو‌میک اسید پودری تهیه می‌شود، با این تفاوت که با موادی مانند ازت و عناصر فسفر و پتاس غنی می‌شود. توجه داشته باشید میزان خلوص هیو‌میک اسید مایع بسیار پایین‌تر از پودری است. نتیجه می‌گیریم استفاده از هیو‌میک اسید پودری با درصد خلوص بالاتر مقرون به صرفه است.

مزایای زیست محیطی

استفاده از هیومیک اسید برای محیط زیست مفید است زیرا از فرسایش خاک جلوگیری، میزان نیترات را کاهش و کارایی مواد مغذی در خاک کمک می کند. محتوای نمک زیاد و آمونیاک کودها نیز با استفاده از این  کاهش می یابد.سایر مزایای زیست محیطی نیز منجر به کاهش پوسیدگی ریشه و آلودگی کمتر گیاه توسط آفت کش ها و سایر آلاینده ها می شود.

اسید هومیک هوبست

چه زمانی از هیومیک اسید در باغبانی باید استفاده کرد؟

در این بخش مخواهیم در خصوص زمان مصرف هیومیک اسید در کشاورزی و گیاهان آپارتمانی صحت کنیم، بهترین زمان استفاده از هیومیک اسید در باغبانی، گیاهان گلدانی یا اصلاح خاک هنگام پیوند نهال است. بهار و پاییز بهترین زمان سال برای اضافه کردن هیومیک اسید به خاک و گلدان است.همچنین بهترین زمان در روز برای استفاده از هیومیک اسید، صبح زود یا عصر است که کمترین میزان تابش آفتاب مستقیم به گیاه است.
هیومیک اسید یکی از بهترین و ارزان ترین تقویت کننده های خاک در بازار است، که به بهبود کیفیت خاک و سلامت گیاهان کمک می کند. بهتر است از هیومیک اسید در فصل بهار، ابتدای فصل رشد گیاهان استفاده کنید. اگر در محیطی زندگی می کنید که آب و هوای سردی دارد زمان اضافه کردن آن به گیاه را به فصل پاییز موکول کنید.

مشاوره تخصصی کشاورزی با کارشناسان نارنج اسپادانا

کشاورزان عزیز که در مورد نحوه مصرف و خرید کود های مایع و پودری اسید هیومیک اطلاعات بیشتری می خواهند  و برای   خرید سموم خود نیاز به مشاوره دارند، می توانید بصورت تلفنی از مشاوران داروخانه کشاورزی نارنج اسپادانا تماس بگیرید. مشاوران نارنج اسپادانا تا رسیدن به نتیجه مطلوب در کنار شما هستند. برای مشاوره با کاشناسان نارنج اسپادانا می توانید با شماره های تماس زیر، البته به غیر از روزهای تعطیل) تماس بگیرید و مشکلات خود در زمینه کشاورزی و باغداری را مطرح کنید.

نارنج اسپادانا