برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

کرم خوشه خوار انگور و روش های مبارزه با آن

کرم خوشه خوار انگور با نام علمی Lobesia botrana (Denis et Schiffermuller) (Lep., Tortricidae) یکی از آفات مهم و خسارت زای درختان انگور است که در سراسر در اروپا و همچنین کشورهای مجاور دریای مدیترانه، شمال آفریقا و آسیای صغیر و همچنین در کشور ما ایران گسترش پیدا کرده است. این آفت خسارت زا تا ۴ نسل در سال رشد و نمو پیدا میکند. کرم خوشه خوار انگور اولین بار در ارومیه در سال ۱۳۲۴ توسط کوثری گزارش شد. لاروهای این آفت با تغذیه از جوانه های گل دهنده, غنچه ها و حبه های انگور, خسارت قابل توجهی به محصول وارد می کنند. در این مقاله از سایت نارنج اسپادنا تلاش می شود روش های مباررزه با کرم خوشه خوار انگور معرفی شود.

خسارت غیرمستقیم آفت از طریق مساعد شدن شرایط حبه

های صدمه دیده به پوسیدگی توسط قارچ Botrytis cinerea و همچنین تغذیه و فاسد شدن حبه های انگور درنتیجه خسارت برخی حشرات نظیر زنبور زرد و مگس ها ایجاد می شود. میزان خسارت ناشی از این آفت به عوامل متعددی از جمله مرحله رشدی گیاه، رقم انگور، اندازه خوشه، جنبه کاربردی محصول، نسل آفت، حساسیت به پوسیدگی و غیره بستگی دارد لذا سطوح اقتصادی متفاوتی براساس فاکتورهای فوق برای این آفت اعلام شده است.

آفت کرم خوشه خوار انگور

نحوه خسارت کرم خوشه خوار انگور

کرم خوشه خوار انگور خسارت های زیادی به باغات انگور می زند که در زیر بخشی از این خسارت ها ذکر می شود:

 • کرم خوشه خوار انگور در بهارهایی که دمای هوا پایین و سرد است زودتر از مرحله گلدهی درختچه مو ظاهر میشود و برای ادامه حیات از جوانه های گل باز نشده تغذیه میکند.
 • لاروها به بوی مواد فرار منتشر شده از برگ های سبز و خوشه های انگور آلوده به کپک خاکستری تمایل زیادی نشان می دهند. این آفت می تواند دوره فعالیت خود را با زمان خوشه دهی میزبان تنظیم کند. محل فعالیت آفت از طریق تارهای رو خوشه مشخص می شود. به این ترتیب که لاروهای نسل اول از جوانه های در حال گلدهی و غنچه تغذیه می کنند و روی آن ها با تارهایی پوشانده می شود. در برخی موارد نیز از جوانه های رویشی تغذیه کرده و سبب خشکیدن گل ها و جوانه ها و ریزش آن ها می شوند  .(همچنین، لاروهای نسل دوم از گوشت غوره تغذیه کرده و بر اثر تغذیه، پوست غوره خاکی رنگ و چروکیده شده و در نهایت حبه ها ریزش می کنند (لاروهای نسل سوم از خوشه های رسیده تغذیه می کنند.
 • خسارت اصلی شب پره خوشه خوار انگور مربوط به لاروهای نسل سوم می باشد که علاوه بر خسارت مستقیم ناشی از تغذیه آفت، شامل خسارت غیرمستقیم ناشی از انتقال قارچ عامل پوسیدگی خاکستری توسط لاروهای آفت نیز می باشد . خسارت خوشه خوار انگور شدیدا وابسته به مراحل رشد و نمو درختچه مو می باشد و برای پیش بینی دقیق خسارت، داده های فنولوژی محصول نیز مورد نیاز است.بدین ترتیب، آستانه زیان اقتصادی، بسته به رقم، اندازه خوشه گل دهنده و نسل آفت متفاوت است.
 • خسارت غیرمستقیم آفت از طریق مساعد شدن شرایط حبه های صدمه دیده به پوسیدگی توسط قارچ Botrytis cinerea و همچنین تغذیه و فاسد شدن حبه های انگور درنتیجه خسارت برخی حشرات نظیر زنبور زرد و مگس ها ایجاد می شود. میزان خسارت ناشی از این آفت به عوامل متعددی از جمله مرحله رشدی گیاه، رقم انگور، اندازه خوشه، جنبه کاربردی محصول، نسل آفت، حساسیت به پوسیدگی و غیره بستگی دارد لذا سطوح اقتصادی متفاوتی براساس فاکتورهای فوق برای این آفت اعلام شده است.

خسارت های کرم خوشه خوار انگور چیست

چرخه زندگی و زیست شناسی کرم خوشه خوار انگور

تعداد نسل کرم خوشه خوار انگور در فصل رویش براساس مناطق جغرافیایی مختلف، متفاوت و از دو تا پنج نسل در سال گزارش شده است. در ایران این آفت براساس موقعیت جغرافیایی منطقه و شرایط محیطی حاکم بر آن، سه تا چهار نسل با نسل چهارم ناقص در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، قزوین، تهران، اصفهان و سه تا چهار نسل در استان های فارس و چهارمحال و بختیاری مشاهده می شود. در بین عوامل محیطی، دما و طول روز، نقش عمده ای در فعالیت های زیستی آفت دارند. به طوری که دیاپوز به شدت تحت کنترل طول روز و متوسط دمای شبانه روز می باشد. برخی نکته های مرتبط با چرخه ی زندگی آفت کرم خوشه خوار انگور به قرار زیر است:

  • حشرات کامل، فعالیت شبانه داشته و در طول روز در زیر برگ ها، علف های هرز و شکاف تنه درختان استراحت می کنند. پرواز آنها از غروب آفتاب شروع می شود و کمی بعد از آن به اوج می رسد و با طلوع آفتاب پایان می یابد. حشرات کامل با حرکات زیاد حین پرواز قابل شناسایی می باشند.
 • شب پره ها پس از تغذیه تکمیلی و جفت گیری شروع به تخم ریزی می کنند. در صورت مناسب بودن شرایط محیطی، تخم ریزی یک یا دو روز بعد از جفت گیری شروع می شود و ماده ها تخم های خود را در بهار به صورت انفرادی یا دو تا سه تایی روی براکته ها، گلبرگ ها، ساقه جوانه های گل دهنده و در تابستان روی خوشه ها می گذارند. سطح صاف، هموار و ترد حبه های انگور باعت برانگیختن رفتار تخم ریزی در شب پرها می شود. ماده ها، خوشه های رسیده ای را که زمان برداشت آن ها نزدیک است برای تخم ریزی انتخاب نمی کنند.
 • دمای خنک بهار، جفت گیری و تخم ریزی آفت را به تعویق می اندازد. به نظر می رسد حشرات ماده مکان هایی را برای تخم ریزی انتخاب می کنند که سابقه آلودگی داشته باشند و حضور لارو قبلی در آن مکان، به منزله با ارزش بودن آن منبع از نظر غذایی؛ آسان بودن نفوذ در آن و از نظر شرایط محیطی اعم از دما، رطوبت نسبی، جریان باد و حتی امکان اختفا از دشمنان طبیعی مناسب تر است. تخم ریزی در دمای ۱۵ تا ۳۰ درجه سلسیوس انجام می گیرد ولی دمای بهینه برای تخم ریزی ۲۳ تا ۲۶ درجه است. هر ماده در دمای بهینه، به طور متوسط ۱۶۰ تخم می گذارد و دوره جنینی بسته به دما و شرایط محیط ۷ تا ۱۱ روز طول می کشد.

لازم به ذکر است، حشرات بالغ و تخم نسبت به تغییرات محیطی شدیدا حساس هستند. دارای پنج سن لاروی هستند که لاروهای نئونات شدیدا متحرک بوده، بعد از طی یک دوره سرگردانی، برای استقرار و شروع تغذیه، داربست ابریشمی به دور دم میوه می بندند و بعد از استقرار، لانه ابریشمی را در اطراف خوشه گسترش داده، در داخل آن تغذیه می کنند. لاروهای بزرگ در داخل تار کاملا قابل رویت می باشند. دوره سرگردانی لاروهای نسل دوم و سوم کوتاه تر از نسل اول می باشد. لاروها برای کامل کردن رشد و نمو خود، نیاز به مجموع دمای موثر معینی بالاتر از ۱۰۰ روز درجه دارند که معمولا آن را در طی ۲۰ تا ۳۰ روز کسب می کنند و پس از آن در داخل شکاف تنه درخت، اطراف علف های هرز، برگ های لوله شده، زیرپوستک تنه درخت و خاک تبدیل به شفیره می شوند.

چرخه زندگی و زیست شناسی کرم خوشه خوار انگور

شکل شناسی کرم خوشه خوار انگور

برای آشنایی بیشتر با آفت کرم خوشه خوار انگور نیاز است که نسبت به شکل شناسی آن آگاهی کامل داشته باشید. بخاطر اهمیت این موضوع در این قسمت مقاله به شکل شناسی این آفت می پردازیم.

حشره بالغ خوشه خوار انگور

حشره بالغ این آفت شب پره ای است که عرض آن با بال های باز، حدود ۱۲ میلی متر و طول بدن حدود ۶ میلی متر می باشد. بال های جلویی با زمینه قهوه ای روشن همراه با دو نوار روشن عرضی است. در بخش میانی آن لکه های با نقش نگار تیره دیده می شود و نوارها به طور متناوب بین لکه ها واقع شده اند. بال های جلویی در حاشیه انتهایی بال ها ریشک هایی به رنگ روشن دارند.

حشره بالغ خوشه خوار انگور

تخم خوشه خوار انگور

تخم های خوشه خوار انگور به قطر ۶,۰ تا ۸,۰ میلی متر و به زحمت با چشم دیده می شوند و رنگ آن زرد مایل به سفید است.

تخم خوشه خوار انگور

لارو خوشه خوار انگور

لارو های خوشه خوار انگور در انتهای رشد ۱۰ تا ۱۱ میلی متر طول دارند. رنگ آن ها در ابتدا سفید است که بتدریج به رنگ سبز مایل به زرد تا مایل به قهوه ای تغییر می کند. پیش گرده و سر در لاروها سیاه رنگ است.

لارو خوشه خوار انگور

شفیره خوشه خوار انگور

شفیره به رنگ قهوه ای روشن تا تیره و به طول ۵ تا ۶ میلی متر مشاهده می شوند.
دوره جنینی ۸ تا ۱۰ روز ، دوره لاروی ۱۷ تا ۱۸ روز و چهار سن لاروی دارد ، دوره شفیرگی ۷ تا ۸ روز و دوره نشو و نما برای یک نسل ۳۲ تا ۳۶ روز طول می کشد.

شفیره خوشه خوار انگور

مبارزه با کرم خوشه خوار انگور

برای مبارزه با کرم خوشه خوار انگور می‌توانید به سه روش کنترل زراعی و مکانیکی، کنترل بیولوژیکی و کنترل شیمیایی عمل کنید.

کنترل زراعی و مکانیکی

برای کنترل کرم خوشه‌خوار انگور از ارقامی که خوشه متراکم ندارند استفاده کنید. تاکستان‌ها را به صورت ردیفی و به روش داربستی کشت کنید. به منظور جلوگیری از تجمع شاخه‌های اضافی، باغ را هرس کنید. جهت از بین بردن شفیره‌­های زمستان ­گذران از شخم عمیق و یخ آب زمستانه استفاده کنید. سوزاندن علف‌های هرز و برگ‌های خشک در پاییز نیز توصیه می‌شود. همچنین می‌توانید خوشه انگور را به منظور جلوگیری از خسارت کرم خوشه ­خوار، پرندگان و همچنین جلوگیری از خسارت سرمازدگی، داخل کیسه قرار دهید.

کنترل بیولوژیکی

برای کنترل بیولوژیکی کرم خوشه‌خوار انگور از باکتری Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki با نسبت ۲ در هزار، جهت کنترل لاروهای سنین پایین استفاده کنید. این باکتری نوعی مادۀ شیمیایی تولید می‌کند که موجب مختل شدن سلول‌های روده حشرات می‌شود.

تاثیر استفاده از گوگرد بر کنترل کرم خوشه­ خوار انگور

استفاده از گوگرد موجب دفع آفات انگور و همچنین کنترل بیماری سفیدک پودری می‌­شود. طبق تحقیقات گزارش شده استفاده از گوگرد توانسته تا ۸۵ درصد آفت کرم خوشه ­خوار را کنترل کرده و از بروز خسارت‌های بالا به تاکستان‌ها جلوگیری کند. باید توجه داشت مصرف بیش از حد سموم گوگردی در زمان گرمی هوا سبب پوسیدن حبه‌ها می‌­شود.

نحوه گوگرد پاشی انگور

برای گوگرد پاشی انگور باید از گوگرد میکرونیزه پالایشگاهی با خلوص بالای ۹۵ درصد و مش ۲۰۰ یا ریزتر استفاده نمود. نحوه گوگرد پاشی انگور نیز به این شکل است که باید پس از مشاهده رویش جوانه و برگ‌ها بر روی ساقه‌ها، میزان ۱۵۰ گرم پودر گوگرد میکرونیزه را برای هر ۱۰۰ متر مربع انگور کاری با استفاده از گرد پاش استفاده کرد. سعی کنید تمام بخش‌ها را به خوبی پوشش دهید. مرحله دوم گوگرد پاشی بعد از ریختن گل‌هاست که این بار باید میزان گوگرد پودری را تا ۲۵۰ گرم افزایش دهید. آخرین مرحله گوگرد پاشی درخت تاک، پس از آن است که غوره‌ها تا حدودی رشد کرده‌اند. در این مرحله مقدار مصرف را تا ۴۰۰ گرم افزایش دهید.

کنترل شیمیایی

بهترین زمان سمپاشی نوبت اول در مرحله غنچه و قبل از باز شدن گل­‌ها، نوبت دوم زمان غوره و نوبت سوم در شروع آب­دار شدن میوه تعیین می‌­شود. لازم به ذکر است کارآمدترین و موثرترین راه برای تعیین زمان سمپاشی، محاسبه مجموع دماهای روزانه موثر لارو سن ۱ است که در بسیاری از کشورها انجام می‌شود. در ارقام زودرس مانند یاقوتی که از نسل دوم آفت در امان است؛ ضرورتی برای مبارزه وجود ندارد. برای ارقامی که از اواسط تیرماه تا اواسط مرداد ماه به بازار می‌­آیند؛ یک بار سمپاشی کفایت می­‌کند. برای ارقام دیررس مانند فخری و صاحبی و مانند آن‌ها که از اواخر مرداد به بعد به بازار می‌­آیند؛ یک بار در اواسط تیر ماه و نوبت دوم در اواسط مرداد ماه، در صورت ضرورت مبارزه انجام دهید.

سموم شیمیایی  برای کنترل کرم خوشه‌خوار انگور 

 • لوفوکس به میزان ۰٫۳ لیتر در هزار
 • پروکلیم ­فیت به میزان ۷۵ گرم در هزار
 • فوزالون به میزان ۱٫۵ لیتر در هزار
 • دیازینون به میزان ۱٫۵ لیتر در هزار
 • دیپترکس به میزان ۱٫۵ لیتر در هزار
 • تری کلروفن به میزان ۱ تا ۱٫۵ لیتر در هزار
 • اسپینوساد (اسپانسر) به میزان ۰٫۲۵ لیتر در هزار
 • آوانت  میزان ۰٫۲۵ در هزار
 • استامی پراید (موسپیلان) به میزان ۰٫۵ کیلوگرم در هزار

مشاوره با کارشناسان کشاورزی نارنج اسپادانا

کشاورزان عزیز که در مورد آفت کرم خوشه خوار انگور اطلاعات بیشتری می خواهند  و برای   خرید سموم خود نیاز به مشاوره دارند، می توانید بصورت تلفنی از مشاوران داروخانه کشاورزی نارنج اسپادانا تماس بگیرید. مشاوران نارنج اسپادانا تا رسیدن به نتیجه مطلوب در کنار شما هستند. برای مشاوره با کاشناسان نارنج اسپادانا می توانید با شماره های تماس زیر، البته به غیر از روزهای تعطیل) تماس بگیرید و مشکلات خود در زمینه کشاورزی و باغداری را مطرح کنید.

نارنج اسپادانا