برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

سوسک گرده خوار سیاه

سوسک گرده خوار یکی از آفات اصلی کلزا محسوب میشود وبسته به منطقه در اوایل فصل بهار (فروردین ماه) ظاهر می شوند و در مراحل غنچه دهی و گلدهی به گیاه حمله کرده و با تغذیه از گرده گل ها و سایر قسمتهای گل و گاهی حتی جوانه های گل از گرده افشانی و تشکیل میوه جلوگیری می کنند. با توجه به میزان خسارت این آفت این مقاله از سایت نارنج اسپادانا به سوسک گرده خوار اختصاص داده ایم.

سوسک گرده خوار چیست؟

سوسک گرده خوار  در کلزا با تغذیه از گرده و از بین بردن گلچه ها، تشکیل کپسول های بذر را مختل کرده و باعث کاهش عملکرد دانه می شوند. گلهای به رنگ سفید، زرد و آبی خیلی روشن و توده متراکم شکوفه ها روی یک شاخه و یا گل آذین های درشت و متراکم، این حشرات را بیشتر جلب می کند. این آفت چند سالی هست که جزو آفات درجه یک باغات در بعضی مناطق می باشد علت آن هم کم شدن میزبان های اولیه این آفت هست. گیاهان میزبان این آفت گیاهان رنگی منجمله پیچک صحرایی و اسفند می باشد که با کم شدن میزبان های اولیه این آفت به درختان میوه هجوم آورده و موجب بروز خسارت می شود.

مبارزه با این آفت در سال هایی که گیاه دچار تنش ها نشده باشد الزامی و مقرون بصرفه نیست زیرا یک درخت به میزانی گل و دانه گرده تولید میکند که جواب گوی گرده افشانی و تولید محصول باشد.(این مورد مربوط به سال های پر محصول و پر گل است) اما اگر درخت در یک سال گل کمی (به علت مسائلی مانند تنش ها)تولید نماید ،مبارزه با این آفت ضرورت پیدا میکند.

شکل شناسی

حشره کامل گونه اول درشت و در حدود ۱۴-۱۶ میلیمتر است، در روی بدن آنها به ویژه در پیش گرده و روی بالپوش ها نقاط سفیدرنگی وجود دارد که این نقاط کم و بیش به صورت لکه هایی درآمده اند، رنگ بدن قهوه ای و از موهای متراکم و بلندی به رنگ خاکستری پوشیده شده است، لاروها به رنگ سفید شیری و شکلی خمیده دارند و طول بدن آنها در حداکثر رشد به ندرت از ۱۵ میلیمتر تجاوز می کند. حشره کامل گونه دوم سوسکی به طول ۱۲-۹ میلی متر، بالپوش ها سیاه و پیش گرده دارای دو نوار جانبی سفید رنگ و دو لکه جانبی سفید است.

سوسک گرده خوار

سوسک گرده خوار بور (Epicometis hirta )

سوسک گرده خوار سیاه(Oxythyrea cinctella)

این دو گونه سوسک زمستان را به صورت لاروهای کامل در زیر خاک و یا در لا به لای مواد پوسیده گیاهی نظیر تنه و ریشه پوسیده درختان سپری می کنند. همچنین توده های حاصل از شاخ و برگ های مدفون شده در زیر خاک یا لانه های شفیرگی در عمق حدودا ۲۰ سانتی متری خاک نیز پناهگاه مناسبی برای این حشره است.یکی از مکان های ویژه جهت گذراندن زمستان برای این آفت کود های دامی دپو شده در باغ می باشد. این سوسک ها بسته به منطقه در اوایل فصل بهار (فروردین ماه) ظاهر می شوند و در مراحل غنچه دهی و گلدهی به گیاه حمله کرده و با تغذیه از گرده گل ها و سایر قسمتهای گل و گاهی حتی جوانه های گل از گرده افشانی و تشکیل میوه جلوگیری می کنند. گلهای به رنگ سفید، زرد و آبی خیلی روشن و توده متراکم شکوفه ها روی یک شاخه و یا گل آذین های درشت و متراکم، این حشرات را بیشتر جلب می کند.

مبارزه با آفت سوسک گرده خوار بور و سیاه 

مبارزه با آفت مذکور به دو بخش مبارزه زراعی و مبارزه شیمیایی تقسیم می شود.

مبارزه زراعی 

شخم و یا پابیل باغ در آخر زمستان

کاشت گیاهان تله برای دور کردن سوسکها از درختان و در واقع برای جلب و کشتن آنها در روی گیاهان تله.کاشت گیاهانی که دارای گل های رنگی هستند مخصوصا رنگ زرد و آبی از این قبیل گیاهان میتوان به کلزا و خردل وحشی و تربچه وحشی اشاره کرد. میتوان این گیاهان را در غروب و یا صبح زود با سموم کم خطر سمپاشی کرد .

تکاندن درخت هنگام صبح و جمع آوری سوسکها و کشتن آنها

تله ها را می توان از رنگ آمیزی ظروف غذای یکبار مصرف ساده (نه فومهای درب دار) با رنگ آبی براق (آبی نیسانی روشن ) به روش اسپری پاشی رنگ یا غوطه وری ظرفها در مخلوط رنگ آبی تهیه کرد.

البته می توان از انواع سطلها ، تشتها و هر ظرفی به رنگ آبی استفاده کرد.  حتی می توان از نایلونهای آبی رنگ داخل جوی های آب یا چاله های دست ساز استفاده کرد

در سیستم آبیاری قطره ای می توان این چاله ها را زیر قطره چکانها ایجاد کرده و داخل چاله نایلون آبی رنگ قرار داد.

دو نکته در مورد این تله ها باید رعایت شود:

۱٫ تعداد این تله ها  (و یا مجموع سطح یا اندازه آنها در باغ)خیلی مهم است چون باید بتوانند قبل از رفتن حشرات روی گلهای درخت آنها را به سوی خود جلب و به دام بیندازند لذا بستگی به نوع گونه باغی، تعداد، سن درختان و تک باغ بودن یا نبودن، باید تعداد تله ها را افزایش داد

۲٫ تعویض مخلوط داخل تله ها و دور ریختن سوسکهای شکار شده و مرده و یا به اصطلاح شارژ تله ها باید بلافاصله بعد از پر شدن یا تبخیر محتویات آن انجام گیرد.

روش بعدی کشیدن تورهایی از جنس نایلونی محکم، یا فلزی نرم روی درختان :

این روش، برای درختان هلو و شلیل، که زدوتر گل می‌دهند و درصد خود گرده افشانی در آنها بسیار بالاست، و سایز درخت امکان کشیدن تور روی درخت را می‌دهد، بسیار مؤثر است

مبارزه شیمیایی 

با توجه به توضیحاتی که برای شما دوستان عزیز بیان کردیم ،کفتیم که مبارزه شیمیایی با این آفت الزامی نیست مگر در سال هایی که میزان گل درخت کم باشد که در این صورت میتوان علیه این آفت مبارزه شیمیایی انجام داد .

کنترل شیمیایی این آفات با توجه به خسارت آفت در مرحله گل و همزمانی با فعالیت زنبور عسل و حشرات مفید دیگر بسیار مشکل و پیچیده است. برای کنترل شیمیایی، باید سمومی که روی زنبورعسل و حشرات گرده افشان اثرکشندگی کمتری دارند مانند فوزالون به میزان ۲٫۵ لیتر در هکتار استفاده کرد. سمپاشی را باید هنگام شب و با استفاده از سموم ضربه ای (گروه پیروتروئیدها) انجام داد.

دوستان عزیز باز هم تاکید میکنم مبارزه شیمیایی اخرین مرحله است و باید طبق نظر کارشناس گیاهپزشکی همان منطقه صورت گیرد . اما بهترین سموم توصیه شده در این زمینه میتوان به استفاده از سموم کم خطر برای زنبور عسل مانند تیودان ( اندوسولفان) که البته این سم از لیست سموم کشور حذف شده بادز ۱ در هزار و فوزالون ،با دز ۲در هزار بصورت سمپاشی بعد از ریزش (سه چهارم گلبرگها) درهنگام غروب افتاب که با پیش اگاهی قبلی اشاره کرد.

فروشگاه نارنج اسپادانا

مشاوره با کارشناسان کشاورزی نارنج اسپادانا

کشاورزان عزیز که در مورد آفت سوسک گرده خوار اطلاعات بیشتری می خواهند  و برای   خرید سموم خود نیاز به مشاوره دارند، می توانید بصورت تلفنی از مشاوران داروخانه کشاورزی نارنج اسپادانا تماس بگیرید. مشاوران نارنج اسپادانا تا رسیدن به نتیجه مطلوب در کنار شما هستند. برای مشاوره با کاشناسان نارنج اسپادانا می توانید با شماره های تماس زیر، البته به غیر از روزهای تعطیل) تماس بگیرید و مشکلات خود در زمینه کشاورزی و باغداری را مطرح کنید.

۰۹۱۱۱۲۹۸۹۷۹

۰۹۱۳۳۷۵۲۷۳۴

نارنج اسپادانا