برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

کود برای درخت پسته (بهترین کود در فصل بهار و زمستان)

کوددهی درخت پسته به رشد مطلوب و تولید محصول بازارپسند کمک می‌کند. البته پیش از مصرف کود برای درخت پسته باید آزمون خاک انجام شود تا در ابتدا نیاز گیاه مشخص شده و سپس بهترین کود برای رفع کمبودهای درخت پسته مصرف شود. در صورتی‌که پسته‌کاران بر اساس جدول کوددهی پسته عمل کنند موقع برداشت پسته‌هایی پرمغز خواهند داشت. با توجه به اینکه اراضی زیادی تحت کشت پسته قرار دارند از این رو کوددهی درخت پسته بسیار مهم خواهد بود. بنابراین در این مقاله از سایت نارنج اسپادانا قصد داریم در ارتباط با بهترین کود برای درخت پسته، فواید مصرف کود آلی مانند کود مرغی برای پسته و بهترین کود برای پسته در فصل زمستان و بهار بیشتر صحبت کنیم.

 

بهترین کود برای درخت پسته کدام است؟

یکی از فاکتورهای اصلی در تغذیه درختان پسته مصرف اصولی کود است. نهال پسته برای رشد ایده‌آل نیاز به کوددهی در زمان‌های معین دارد. در اصل بهترین کود برای درخت پسته آن محصولی است که هم بتواند نیازهای گیاه را برطرف کند و هم از کیفیت بالایی برخوردار باشد. توصیه می‎شود کودی را برای پسته انتخاب کنید که دارای درصد کافی فسفات و نیتروژن باشد. در صورتی‌که به کوددهی درخت پسته توجهی نشود و نیازهای گیاه به موقع برطرف نکنید درخت پسته نمی‌تواند مواد مغذی لازم را دریافت کند در نتیجه باغداران

محصولاتی بی کیفیت برداشت خواهند کرد. شایان ذکر است که بهترین کود برای درخت پسته بعد از برداشت کود فروت ست خواهد بود. با مصرف این کود محصولاتی خوشرنگ و مشتری‌پسند برداشت خواهید کرد.

چنانچه به خاک تحت کشت مقدار مازاد کود دهید شاهد رشد شاخه‌های ضخیم روی درخت پسته خواهید بود. در این شرایط احتمال صدمه رسیدن به درخت پسته نیز بسیار زیاد است. اگر به دنبال بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته هستید باید از کودی استفاده کنید که شامل عناصر ضروری نیتروژن، پتاسیم و فسفر باشد. در ادامه مطلب در ارتباط با سایرکودهای مورد نیاز درخت پسته بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کود اوره برای درخت پسته

در صورتی‌که به دنبال سرسبز شدن درخت پسته از طریق رشد برگ‌های جدید، بهبود عمل فتوسنتز و رشد رویشی هستید، باید از کوددهی اوره برای درخت پسته استفاده کنید. بایستی خاطر نشان کرد که بهترین زمان مصرف کود اوره برای پسته پیش از شروع جوانه‌‎زنی درخت، بعد از برداشت محصول و در فصل پاییز بعد از ریزش کامل برگ‌ ها تعیین شده است. شما می‌توانید این کود را به همراه سایر کودها و یا به صورت مجزا مصرف کنید. موقع کوددهی درخت پسته با اوره حتما نکات زیر را رعایت کنید:

  • هیچوقت کود اوره را در سطح خاک نریزید چرا که به آمونیوم تبدیل می‌شود و دیگر توسط گیاه قابل استفاده نیست.
  • اگر در تابستان از این کود استفاده می‌کنید با کمک آبیاری میزان بیشتری کود اوره در دسترس درخت پسته قرار خواهد گرفت.
  • حتما پیش از استفاده نوع خاک را تعیین کنید. چنانچه خاک تحت کشت بسیار قلیایی باشد مصرف کود اوره منجر به مسمومیت خاک خواهد شد.

کود مرغی برای درخت پسته

از نظر باغداران بهترین کود حیوانی برای درخت پسته، کود مرغی است. کوددهی درخت پسته با این نوع کود منجر به افزایش تولید خواهد شد، به دلیل اینکه کود مرغی مقادیر زیادی فسفر، کلسیم، گوگرد، سدیم و نیتروژن دارد. بهترین زمان کود مرغ برای درخت پسته پایان فصل زمستان تا شروع فصل پاییز است. عواملی نظیر مقدار ازت مورد نیاز گیاه، مقدار آبیاری، سن درخت و مقدار برداشت محصول در سال جاری روی تعیین مقدار کود مرغ برای درخت پسته موثر هستند. لازم به ذکر است که کود مرغی برای خاک‌هایی که بافت سبکی دارند و باغ‌های پسته که به خوبی آبیاری می‌شوند بسیار مناسب خواهد بود. حتما به مقدار کود مصرفی توجه کنید چرا که مقادیر مازاد این کود برای درخت پسته مضرر بوده و منجر به تخریب خاک نیز خواهد شد.

کود ماهی برای درخت پسته

در حاضر برخی از پسته‌کاران از کود ماهی به صورت مایع برای درختان پسته خود استفاده می‌کنند. این کود سرشار از پتاسیم، فسفر و نیتروژن است. بایستی خاطر نشان کرد که کوددهی درخت پسته با این محصول منجر به بهبود رشد، افزایش مقاومت گیاه در برابر انواع آفات و بیماری‌ها و همچنین تنش‌های محیطی و تولید محصولات باکیفیت خواهد شد.

کود اسب برای درخت پسته

کود برای درخت پسته باید مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تامین کند. در بین انواع کود حیوانی کود اسب به دلیل داشتن مواد مغذی نظیر پتاسیم، فسفر و نیتروژن منجر به افزایش سرعت رشد و باردهی درخت پسته خواهد شد. بعلاوه این کود به بهبود حاصلخیزی خاک و بالا بردن ظرفیت نگهداری آب توسط خاک کمک خواهد کرد.

کوددهی درخت پسته در فصول زمستان و بهار

فصل زمستان بهترین زمان جهت اصلاح خاک و تامین مواد غذایی مورد نیاز درخت پسته است. بهترین کود برای پسته در زمستان باید دارای مایکرو المنت‌هایی نظیر پتاسیم و فسفر باشد. البته حضور میکروالمنت‌ها و کودهای حیوانی نیز الزامی است. پیشنهاد می‌شود عناصر پتاسیم، فسفر و ریزمغذی‌ها به شکل چالکود در بیشترین عمق و در نزدیک ریشه استفاده شوند، چرا که تحرک این عناصر بسیار کم است. کوددهی درخت پسته در فصل بهار نیز باید بیشتر شامل کودهای پتاسیمی باشد، به دلیل اینکه باعث پر مغز شدن پسته خواهد شد. از جمله کودهایی که در این زمان مصرف می‌شوند می‌توان به سولوپتاس و محلول پتاس اشاره کرد.

برنامه تخصصی کوددهی درخت پسته با نارنج اسپادانا

مصرف کود برای درخت پسته قائده و قانون خاص خود را می‌طلبد. از این رو باید از برنامه کوددهی مناسب با درخت پسته استفاده کرد. چنانچه جزو پسته‌کارانی هستید که نمی‌دانید در ماه‌های سال از کدام کود استفاده کنید و به برنامه کودی نیاز دارید ما به شما مجموعه نارنج اسپادانا را معرفی می‌کنیم. کارشناسان کشاورزی حرفه‌ای این مرکز با توجه به نوع نهال و شرایط اقلیمی منطقه شما بهترین برنامه کوددهی درخت پسته را به شما ارائه خواهند داد.

نارنج اسپادانا